Finite p-subgroups of Sp(n)
Sp(n) içindeki sonlu p-altgrupları
- Tez No: 687120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Hikari basit cebirlerin tüm sonlu p-altgruplarını sınıflandırır ve Banieqbal 2×2 matrislerinin sonlu altgruplarını karakteristiği sıfır olan bir bölme cebiri üzerinde sınıflandırır. Bu tezde, 2 × 2 matrislerin sonlu p-altgruplarını kuaterniyonik cebir üzerinden sınıflandırmak için yeni bir kanıt veriyoruz. Bu sınıflandırmayı kullanarak, Sp(2) simplektik grubunun sonlu p-altgruplarını sınıflandıracağız. Daha doğrusu, her asal p için, Sp(2)'nin sayılabilir bir p-altgrupları ailesi tanımlarız, böylece Sp(2)'nin her sonlu p-altgrubu bu ailenin üyelerinden birinin içinde yaşar. Mümkün olduğu durumlarda Sp(n) için genel sonuçlar kanıtlayarak bu özel sınıflandırmayı verdik.
Özet (Çeviri)
Hikari classifies all finite p-subgroups of simple algebras, and Banieqbal classifies the finite subgroups of 2×2 matrices over a division algebra of characteristic zero. In this thesis, we give a new proof for the classification of the finite p-subgroups of 2 × 2 matrices over the quaternionic algebra. Using this classification, we classify finite p-subgroups of the symplectic group Sp(2). More precisely, for every prime p, we define a denumerable family of p-subgroups of Sp(2) so that every finite p-subgroup of Sp(2) lives inside one of the members of this family. To give this classification, we proved general results for Sp(n) whenever possible.