Türkçe öğretmenlerinin konuşma sürecinde öğrencilere sözlü geribildirim verme tercihleri
Preferences of turkish teachers to give verbal feedback to students in the speaking process
  1. Tez No: 687129
  2. Yazar: DUYGU AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin konuşma sürecinde öğrencilere sözlü geribildirim verme tercihlerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden sormaca tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda, Denizli ili Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde, 2020-2021 öğretim yılında ortaokullarda derse giren 267 Türkçe öğretmeni yer almıştır. Türkçe öğretmenlerinin konuşma sürecinde öğrencilere sözlü geribildirim verme tercihlerini belirlemek için üç uzman görüşü de alınarak 23 maddelik bir sormaca hazırlanmıştır. Sormacada yer alan maddelere 1 ile 5 arasında puan verilmiştir. Puanlamalar 1“Hiçbir Zaman”, 2“Nadiren”, 3“Bazen”, 4“Genellikle”, 5“Her Zaman”biçiminde oluşturulmuştur. İlk olarak öğretmenlere hazırlanan sormaca hakkında kısa bir bilgi verilmiş ve öğretmenlerden kendilerine verilen sormacayı yanıtlamaları istenmiştir. Toplanan veriler istatistik programına aktarılarak frekans ve yüzde olarak çözümlenmiştir. Çözümleme sonucu elde edilen bulgulara göre katılımcı Türkçe öğretmenleri; genellikle öğrencilerine sözlü geribildirim vermeyi tercih etmekte ve konuşma sürecinde karşılaşılan hatalarının düzeltilmesi gerektiğini düşünmektedir. Yanlışların/eksikliklerin düzeltilme zamanına yönelik tercihleri ise genellikle“konuşma anında”ve“konuşma bitiminde”şeklinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında katılımcıların düzeltilmesini istedikleri hata türlerinden ilki sözcük bilgisine yönelik hatalar olduğu görülmüştür. Geribildirim türlerine yönelik tercihler ise şöyledir: değerlendirici geribildirimin alt ulamında yer alan“onaylama (B1)”; betimleyici geribildirimin alt ulamında yer alan“başarıyı belirtme (C1)”katılımcı Türkçe öğretmenleri tarafından diğer türlere göre daha çok tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Geribildirim odağına yönelik tercihler ise sırasıyla; öz-düzenleme, süreç, görev düzeyine yöneliktir. Katılımcıların en az tercih ettiği odak ise benlik düzeyine yönelik verilen geribildirimler olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the preferences of Turkish teachers to give verbal feedback to students in the speaking process. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the study group of the research, 267 Turkish teachers who took classes in secondary schools in Pamukkale and Merkezefendi districts of Denizli province in the 2020-2021 academic year took place. In order to determine the preferences of Turkish teachers to give verbal feedback to students in the speaking process, a 23-item questionnaire was prepared by taking the opinions of three experts. The items in the questionnaire were scored between 1 and 5. Scores were formed as 1“Never”, 2“Rarely”, 3“Sometimes”, 4“Often”, 5“Always”. First of all, a brief information about the prepared questionnaire was given to the teachers and they were asked to answer the questionnaire given to them. The collected data were transferred to the statistical program and analyzed as frequency and percentage. According to the findings obtained as a result of the analysis, the participating Turkish teachers; generally prefers to give verbal feedback to his students and thinks that the mistakes encountered during the speaking process should be corrected. It was concluded that the preferences for the correcting time of mistakes/deficiencies are generally in the form of“at the time of speaking”and“at the end of the speech”. In addition, it was seen that the first of the error types that the participants wanted to be corrected were mistakes in vocabulary. The preferences for the types of feedback are as follows:“approval (B1)”in the sub-category of evaluative feedback; It was concluded that“denoting success (C1)”, which is in the sub-category of descriptive feedback, was preferred more by the participating Turkish teachers than other types. The preferences for the feedback focus are respectively; oriented towards self-regulation, process, task level. It is seen that the least preferred focus of the participants is the feedback on the self-level.