Ortaokul İngilizce derslerinde öğretmenlerin geri bildirim uygulamalarına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' views on teachers' feedback practices in middle school English classes
- Tez No: 937797
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul İngilizce öğretmenlerinin geri bildirim uygulamalarını öğretmen ve öğrenci bakış açılarıyla değerlendirmek ve bu uygulamaların öğretmenler açısından cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, sınıf mevcudu, mezun olunan lisans programı; öğrenciler açısından cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre nasıl farklılık gösterdiğini analiz etmektir. Karma yöntem desenlerinden Kısmen Karma Eş Zamanlı Eşit Statülü Desen göre yürütülen araştırmada, nicel boyut çalışma grubunu Kayseri ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ortaokullarında görev yapan İngilizce öğretmenleri (n=253) ve bu okullarda 5,6,7 ve 8.sınıfta öğrenim gören öğrenciler (n=849); nitel boyut çalışma grubunu ise çalışmaya gönüllü katılım sağlayan 19 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde, İngilizce öğretmenlerin geri bildirim uygulamalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla Öğretmen Anketi, öğretmenlerin konuya ilişkin ayrıntılı görüşlerini betimlenmesi amacıyla Öğretmen Görüşme Formu ve öğrencilerin öğretmen geri bildirimine yönelik algılarının betimlenmesi amacıyla Öğrenci Anketi kullanılmıştır. Araştırmada, anket formlarından elde edilen nicel veriler betimleyici istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma) ile, öğretmen ve öğrenci görüşlerinin belirtilen değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ki-kare istatistiği ile incelenmiştir. Nitel veriler, Braun ve Clarke (2006) tarafından önerilen tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmada, ortaokullarda İngilizce öğretmenlerinin geri bildirim uygulamalarına yönelik bakış açılarını çok yönlü detayları ile ortaya koyan nitel ve nicel bulgular elde edilmiştir. Araştırma bulguları, İngilizce öğretmenlerinin; öğrencilerin öğrenme süreçleri açısından motive edici ve yol gösterici geri bildirimi etkili bulduğunu, geri bildirimi en çok quiz sonrasında ve ödev kontrollerinde kullandıklarını göstermiştir. Araştırma bulguları aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin geri bildirimi genellikle spontan ve öğrenci ihtiyacına göre kullandıklarını, geri bildirimin zamanlamasına yönelik belirli bir planlama yapmadıklarını, geri bildirimi İngilizce dersinde en çok öğrencilerin konuşma ve yazma becerilerini geliştirme açısından etkili bulduklarını, en çok bireysel ve yüz yüze geri bildirimi tercih ettiklerini, en sık sözlü geri bildirimi kullandıklarını, geri bildirim bilgi ve becerileri açısından kendilerini genel olarak yeterli gördüklerini göstermiştir. Diğer taraftan, bulgular öğretmenlerin; kalabalık sınıflar, İngilizce ders saatinin az olması, öğretim programının kapsamlı olması, iş yükü ve zaman yönetimi sorunlarının geri bildirim uygulamalarını olumsuz etkilediği yönünde görüş bildirmişlerdir. Araştırma bulguları ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin geri bildirim uygulamalarına ilişkin bakış açılarında genel olarak cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, sınıf mevcudu ve mezun olunan program türü değişkenlerinin belirleyici faktör olmadığını göstermiş, bununla birlikte, belirli maddeler açısından belirtilen bu değişkenlere göre farklılıklar gözlendiğini ortaya koymuştur. Öğrenci bakış açısından araştırma bulguları ise, öğrencilerin büyük çoğunluğunun öğretmen geri bildiriminden olumlu etkilendiğini göstermiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar bütüncül olarak değerlendirildiğinde, İngilizce öğretmenlerinin geri bildirimi etkili kullanabilmeleri için kuramsal ve uygulamalı eğitimler ile desteklenmeleri ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu araştırmada ulaşılan sonuçlar, öğretmenlerin geri bildirim süreçlerini daha etkili yönetebilmesi için politika yapıcıların ve eğitim fakültelerinin programlarını gözden geçirmesi gerektiğine işaret etmektedir. Öğretmenlerin etkili geri bildirim ve özelliklerine ilişkin bilgi ve becerilerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tasarlanacak hizmet içi eğitim ve bilgi kılavuzları ile geliştirilmesinin, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarına olumlu yansımalarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate middle school English teachers' feedback practices from both teacher and student perspectives and to analyze how these practices vary based on certain variables. These variables include gender, educational background, professional seniority, class size, and undergraduate program for teachers; and gender and grade level for students. The study was conducted using the Partially Mixed Concurrent Equal Status Design, one of the mixed method designs. The quantitative study group consisted of English teachers (n=253) working in public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in Kayseri province, and students (n=849) enrolled in grades 5 through 8 in these schools. The qualitative study group consisted of 19 English teachers who voluntarily participated in the study. During the data collection process, a Teacher Questionnaire was used to identify teachers' views on their feedback practices, a Teacher Interview Form was employed to gather in-depth qualitative data on the subject, and a Student Questionnaire was used to describe students' perceptions of teacher feedback. The quantitative data obtained from the questionnaires were analyzed using descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation), while chi-square analysis was employed to examine whether teacher and student views differed according to the specified variables.The qualitative data were analyzed using the thematic analysis method proposed by Braun and Clarke (2006). The study yielded both qualitative and quantitative findings that comprehensively reveal middle school English teachers' perspectives on feedback practices. The findings indicate that English teachers consider motivational and guiding feedback to be effective in supporting students' learning processes. They reported using feedback most frequently after quizzes and during homework checks. The results also show that teachers generally provide feedback spontaneously and based on students' needs, without a specific plan regarding its timing. They perceive feedback as particularly effective in improving students' speaking and writing skills in English lessons. Additionally, they prefer providing individual, face-to-face feedback and most commonly use oral feedback. Teachers generally consider themselves competent in terms of their feedback knowledge and skills. On the other hand, the findings reveal that teachers believe large class sizes, limited instructional time for English, the extensive content of the curriculum, workload, and challenges related to time management negatively affect their feedback practices. Furthermore, while the study found that variables such as gender, educational background, professional seniority, class size, and type of undergraduate program were not generally determining factors in shaping teachers' perspectives on feedback practices, some differences were observed in relation to these variables on specific items.From the student perspective, the findings show that the majority of students are positively affected by teacher feedback. When the results are evaluated holistically, it becomes evident that English teachers need to be supported with both theoretical and practical training in order to use feedback effectively. The findings of this study suggest that policymakers and faculties of education should reconsider their programs to enhance teachers' ability to manage feedback processes more effectively. It is also believed that improving teachers' knowledge and skills related to effective feedback through in-service training programs and guidance materials designed by the Ministry of National Education will positively contribute to their classroom practices.