Система работы по формированию и развитию речевых навыков на русском языке у студентов- иностранцев в тюркоязычной аудитории
Türk dilli sınıflarda öğrencilerın Rus dilindeki konuşma becerilerinin geliştirilmesine ve düzenlenmesine yönelik çalışma sistemleri
  1. Tez No: 747462
  2. Yazar: HÜSEYİN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEKATERİNA SADIHOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Baku Slavyan Universiteti
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışmamız giriş, üç başlık, sonuç ve kaynakça kısmından oluşmaktadır. Çalışmamızda dil, konuşma, konuşma etkinliği, konuşma becerisi ve yeteneği kavramları kullanılmıştır. Dil kavramı iletişimi gerçekleştirme aracı olarak, konuşma iletişim yöntemi olarak, iletişim ise sosyal ilişkilerde konuların çözüme ulaştırılması için konuşma faaliyeti olarak ele alınmıştır. Yabancı dil öğreniminde belirli kalıpların ve diyalogların ezberlenmesi çok kullanılan bir yöntemdir. Ancak çalışmamızda bu yöntemin yeterli olmadığını belirtmekteyiz. Rus dilinde konuşmanın oluşması muhataba, konuşmanın konusuna, konuşanların sosyal statülerine ve benzeri durumlara bağlıdır, ki bu da çalışmamızın güncelliğini göstermektedir. Görüşümüze göre dil öğretimi bu sebeplerden dolayı dil araçlarının öğretilmesi, konuşma beceri ve yeteneklerinin öğretilmesi ve iletişimin öğretilmesi alanlarını da kapsamalıdır. Çalışmamızda bu üç unsurun aynı anda yabancı dil eğitim sürecinde olması gerektiğini belirtmekteyiz. Ana dili Türkçe olan sınıflarda öğrencilerin Rusça konuşma yetenek ve becerilerini geliştirmek için kullanılacak çalışma sistemleri oluşturmak tezimizin amacıdır. Çalışmamızın bilimsel yeniliğini ve teorik içeriğini oluşturmak için konuşma ve yazma becerilerinin teorik temelleri belirlenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin Rusça konuşma becerilerini geliştirecek çalışma sistemi geliştirilmiştir. Pratik olarak uygulamasını yaptığımız çalışma sistemi sayesinde: a) Rus dili öğretmenlerinin konuşma faaliyeti alanında faydalı bir çalışma sistemine sahip olacakları, b) Öğrencilerin Rus dilinde hem yazılı, hem de sözlü iletişimde sağlam temellere sahip olacağı, c) Rus dili alanında bilimsel yayın ve ders programı hazırlayanların ise çalışmamızın sonuçlarından faydalanacaklardır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of introduction, three titles, conclusion and bibliography. In our study, the concepts of language, speaking, speaking activity, speaking skill and ability were used. The concept of language is considered as a means of realizing communication, speaking as a method of communication, and communication as a speaking activity to resolve issues in social relations. Memorizing certain phrases and dialogues is a widely used method in foreign language learning. However, we state that this method is not sufficient in our study. The formation of speech in the Russian language depends on the addressee, the subject of the speech, the social status of the speakers and similar situations, which shows the actuality of our work.Because of these reasons, in our opinion, language teaching should also include teaching language tools, teaching speaking skills and abilities, and teaching communication. In our study, we state that these three elements should be in the foreign language education process at the same time. The aim of our thesis is to create study systems that will be used to improve the Russian speaking abilities and skills of students in classrooms whose mother tongue is Turkish. In order to create the scientific novelty and theoretical content of our study, the theoretical foundations of speaking and writing skills were determined. At the same time, a study system has been developed to improve students' Russian speaking skills. Thanks to the working system that we practically implement: a) Russian language teachers will have a useful working system in the field of speaking activity, b) Students will have a solid foundation in both written and oral communication in the Russian language, c) Those who prepare scientific publications and curricula in the field of Russian language can benefit from the results of our study.