Farklı oranlardaki titanyum dioksit nanotüplerin bulk fill kompozitin mekanik ve antibakteriyel özellikleri üzerine etkisi
Effect of different ratios of titanium dioxide nanotubes on the mechanical and antibacterial properties of the bulk fill composite
  1. Tez No: 687138
  2. Yazar: RÜMEYSA HATİCE ÖZLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; farklı oranlarda titanyum dioksit nanotüp eklenmesinin akışkan bulk fill kompozit rezinin, mekanik ve antibakteriyel özellikleri üzerine etkisinin in vitro laboratuvar şartları altında değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Titanyum dioksit nanotüpler, laboratuvar koşullarında hidrotermal yöntemle sentezlendi. Nanotüplerin karakterizasyonu; SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ve Raman Spektroskopisi kullanılarak değerlendirildi. Akışkan bir bulk fill rezin olan Estelite Bulk Fill Flow'un içerisine; farklı oranlarda (%0,1, %0,5, %1) TiO2 nanotüp eklendi. Kontrol grubuna TiO2 nanotüp eklenmeyerek dört farklı grup oluşturuldu. Akışkan bulk fill kompozitin mekanik özelliklerini değerlendirmek amacıyla; Vicker's mikrosertliği, yüzey pürüzlülüğü, eğme dayanımı gibi testler uygulandı. Eğme dayanımı değerlendirilmesinde, kompozit rezinin kırılan yüzeyleri SEM ile incelendi. Ayrıca nanotüp ilavesinin S.mutans ve L.casei bakterilerine antibakteriyel etkinliğinin değerlendirilmesi, direkt kontakt test uygulanarak yapıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Ayrıca Mann Whitney U Testi, Shapiro Wilks, Kruskal Wallis testi, Dunn's testi, Friedman Testi ve Wilcoxon işaret testi kullanıldı ve anlamlılık p0.05), kompozit rezinlere polisaj uygulaması sonucunda, bütün gruplarda hem pürüzlülük hem de mikrosertlik değerlerinde artış gözlendiği (p0.05). Antibakteriyel sonuçlar değerlendirildiğinde ise titanyum dioksit nanotüp eklenmesi, akışkan bulk fill kompozit rezinin S.mutans bakterisine karşı, antibakteriyel etki kazandırmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis is; evaluation of the effect of adding titanium dioxide nanotubes in different proportions on the mechanical and antibacterial properties of fluid bulk fill composite resin under in vitro laboratory conditions. Material and Method: Titanium dioxide nanotubes were synthesized by the hydrothermal method under laboratory conditions. Characterization of nanotubes; SEM (Scanning Electron Microscopy), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and Raman Spectroscopy. In Estelite Bulk Fill Flow, a fluid bulk fill resin; TiO2 nanotube was added in different proportions (0.1%, 0.5%, 1%). Four different groups were formed by not adding TiO2 nanotubes to the control group. In order to evaluate the mechanical properties of fluid bulk fill composite; tests such as Vicker's microhardness, surface roughness, bending strength were applied. In the evaluation of bending strength, the fractured surfaces of the composite resin were examined with SEM. In addition, evaluation of the antibacterial effectiveness of nanotube addition against S.mutans and L.casei bacteria was performed by applying direct contact test. When evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program is used. In addition, Mann Whitney U Test, Shapiro Wilks, Kruskal Wallis test, Dunn's test, Friedman Test and Wilcoxon sign test and significance was evaluated according to p 0.05), It was observed that both the roughness and microhardness values increased in all groups with the polishing application on the resins (p 0.05). If the antibacterial results were evaluated, the addition of titanium dioxide nanotube did not give the fluid bulk fill composite resin an antibacterial effect against S.mutans bacteria (p> 0.05). For L.