Otizm spektrum bozukluğu gösteren öğrencilere basamak değerinin öğretiminde somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
Effectiveness of concrete-representational-abstract teaching strategy (cra) in teaching the concept of place value to students with autism spectrum disorder
- Tez No: 687139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada otizm spektrum bozukluğu gösteren öğrencilere basamak değerinin öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği incelenmiştir. Bunun yanı sıra somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin öğretim tamamlandıktan sonra onuncu ve yirminci günlerde kalıcılığı sağlama, farklı kişi ve uyaranlarda genellemeyi sağlama durumlarına etkisi ve araştırmaya ilişkin sosyal geçerlik durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni Araştırmaya katılan öğrencilerin basamak değerine ilişkin işlemleri gerçekleştirme düzeyleri iken; bağımsız değişkeni doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisidir. Araştırma bulgularının analizi grafiksel analiz yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Tekirdağ ilinde eğitimine devam etmekte olan otizm spektrum bozukluğu tanısı almış, yaşları 8 ile 11 arasında değişen üç erkek öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada otizm spektrum bozukluğu gösteren öğrencilere basamak değerinin öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkili olduğu, öğrencilerin kazandıkları beceriyi öğretim tamamlandıktan sonraki onuncu ve yirminci günlerde sürdürdükleri, kazandıkları beceriyi farklı kişi ve uyaranlarda genelleyerek gerçekleştirebildikleri ve öğretmenlerin araştırmaya ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of The Concrete-Representational-Abstract (CRA) approach offered with the direct teaching method to teach place value of a number to students with autism spectrum disorder. In addition, the permanence of the CRA technique on the following 10th and 20th days after the end of training sessions was examined by assessing whether it could be generalized to apply under differing conditions, that is, various subjects and stimuli, and by evaluating social validity regarding the technique. A multiple probe design across participants, which is one of the single-subject research designs, was used to investigate the phenomenon mentioned above. This study's dependent variable was students' level of success in apprehending place values, namely target skills, whereas the independent variable was the Concrete-Representational-Abstract teaching strategy offered with the direct teaching method. The findings of the study were analyzed by graphical analysis. This research was carried out in Tekirdag and conducted among three boys attending formal education with autism spectrum disorder, aged between 8 and 11. This research has concluded that the CRA strategy, offered with the direct teaching method, was quite efficient to teach place value to the students with autism spectrum disorder. It was observed that students were able to sustain the ability they gained through the technique even after 10 and 20 days the sessions were terminated and that they can generalize it among different people and settings. Furthermore, teachers expressed a positive opinion regarding CRA's impact on the students.