Hayat dışı sigorta şirketlerinin finansal performanslarının gri ilişkisel analiz yöntemi ile değerlendirilmesi: KKTC örneği
Evaluation of the financial performances of non-life insurance companies by gray relational analysis method: Example of TRNC
- Tez No: 687156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sigorta şirketlerinin finansal performansı, şirket yönetimi, poliçe sahipleri, çalışanlar, denetim otoriteleri ve diğer tüm paydaşlar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sigorta şirketlerinin finansal performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi, günümüzde araştırmacıların dikkatini çeken bir konu olmaya devam etmektedir. Çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan gri ilişkisel analiz, finansal performans değerlendirmesinde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada, KKTC'de faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinin finansal performanslarının gri ilişkisel analiz yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 2013-2019 döneminde KKTC hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren 10 sigorta şirketinin finansal performansı, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi ve likidite, faaliyet ve kârlılık göstergelerine ilişkin 12 finansal oran kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial performance of insurance companies is important to company executives, policyholders, employees, supervisors and all other stakeholders. For this reason, the measurement and assessment of the financial performance of insurance companies continues to be a subject that attracts the attention of researchers today. Grey relational analysis, which is one of the multi-criteria decision making techniques, has a very common use in financial performance assessment. In this study, it is aimed to evaluate the financial performances of non-life insurance companies operating in the TRNC via the grey relational analysis method. Accordingly, the financial performance of 10 insurance companies operating in the TRNC non-life insurance sector in the 2013-2019 period was analyzed using 12 financial ratios related to capital adequacy, asset quality and liquidity, operation and profitability indicators.