Veri zarflama analizi yöntemi ile Türkiye'de faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinin finansal performanslarının incelenmesi
Investigation of the financial performance of non-life insurance companies operating in Turkey using the data envelopment
- Tez No: 894231
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sigorta sektörü, ekonomik sistemin temel taşlarından biridir ve finansal istikrarın sağlanmasının yanı sıra bireylerin ve kurumların risklerini yönetmelerine imkan tanıyan kritik bir rol üstlenmektedir. Her geçen yıl ciddi bir büyüme oranına sahip olan sigorta sektörü ekonomik canlılığa ve toplumsal refaha katkıda bulunmaktadır. Finansal sistemin içerisinde önemli bir paya sahip olan sigorta şirketlerinin performansları doğrudan ülke ekonomisini etkilemektedir. Sigorta sektörü özellikle 1990 yılında Serbest Tarife uygulamasına geçilmesiyle rekabetin arttığı bir sektör haline gelmiştir. Yoğun rekabet koşulları şirketleri kaynaklarını en ekin şekilde kullanmaya itmiştir. Şirketlerin rekabet edebilmeleri, sektörde kalıcı olabilmeleri ve gelecekteki planlarına yön verebilmeleri açısından etkinliklerinin ölçülmesi sektördeki yerlerini görmeleri açısından kritiktir. Bu çalışmada sigorta şirketlerinin verileri ile etkinlik değerlerinin bulunması, bu şirketlerin sigorta sektöründeki yerlerinin belirlenmesi, sektör hakkında bilgi edinilmesi, şirketlerin daha etkin düzeye ulaşabilmeleri için çözüm öneri sunulması ve elde edilen sonuçların bilgi edinmek isteyen sigorta şirketi yönetimlerine, sigortalılara ve araştırmacılara faydalı olması amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplam prim üretimi bakımından en büyük paya sahip olan Türkiye'de faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinin 2018-2022 yılları arası performansları Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile incelenmiştir. Sigorta şirketlerinin primlerinin ve teknik karlarının maksimum seviyeye ulaşması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, personel sayısı, cari varlıklar, cari olmayan varlıklar, öz sermaye, brüt ödenen tazminatlar ve faaliyet giderleri girdi, brüt yazılan primler ve teknik kar ise çıktı olarak kullanılmıştır. Çıktı yönlü CCR modeli ile VZA kullanılarak, sigorta şirketlerinin yıllar içerisindeki etkinlik değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, Malmquist Toplam Faktör Verimliliği (TFV) analizi ile yıllar arasındaki etkinlik değişimleri ve bu değişimlerin kaynakları belirlenmiştir. Uygulama dönemine denk gelen Covid 19'un sigorta sektörüne etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The insurance sector is one of the cornerstones of the economic system and plays a critical role in ensuring financial stability as well as enabling individuals and institutions to manage their risks. The insurance sector, which has a significant growth rate every year, contributes to economic vitality and social welfare. The performances of insurance companies, which have a significant share in the financial system, directly affect the country's economy. The insurance sector has become a sector where competition has increased, especially with the implementation of the Free Tariff in 1990. Intense competitive conditions have pushed companies to use their resources in the most efficient way. In order for companies to be able to compete, to be permanent in the sector and to direct their future plans, measuring their efficiency is critical for them to see their place in the sector. In this study, it is aimed to find the efficiency values with the data of insurance companies, to determine the place of these companies in the insurance sector, to obtain information about the sector, to offer solutions for companies to reach a more effective level and to make the obtained results useful to insurance company managements, policyholders and researchers who want to obtain information. In this context, the performances of non-life insurance companies operating in Turkey, which have the largest share in terms of total premium production, between 2018 and 2022 were examined using the Data Envelopment Analysis (DEA) method. It was aimed to maximize the premiums and technical profits of insurance companies. In this direction, the number of personnel, current assets, non-current assets, equity, gross paid compensations and operating expenses were used as inputs, while gross written premiums and technical profit were used as outputs. Using the output-oriented CCR model and DEA, the efficiency values of insurance companies over the years were calculated. In addition, the efficiency changes between the years and the sources of these changes were determined with the Malmquist Total Factor Productivity (TFP) analysis. The effects of Covid 19, which coincides with the implementation period, on the insurance sector were examined.