V-Y plasti tekniğinin dudak uzatma ve diş eti gülümsemesini tedavi etmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Effect of V-Y plasty on lip lengthening and treatment of gummy smile
- Tez No: 687165
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gülme esnasında diş etlerinin 3mm'den fazla görünmesine gummy smile (diş eti gülümsemesi) denilmektedir. Diş eti gülümsemesinin nedenleri arasında; üst çene ön bölgesinin dik yönde aşırı gelişimi, ağız çevresi kaslarının gülme esnasında dudağı normalden fazla yukarıya taşıması, üst kesicilerin okluzal düzlemden aşağıya sarkmış olması ve kısa kron boyu sayılmaktadır. Le Fort I osteotomisi ile maksillayı yukarı almak, kron boyu uzatmak, maksiller kesicilerin intrüzyonu, botulinum toksin uygulaması, myektomiler ve dudak uzatma operasyonları diş eti gülümsemesinin tedavi yöntemleri arasındadır. V-Y plasti, diş eti gülümsemesini azaltmak için uygulanan bir cerrahi teknik olmakla beraber bu teknik hemen her zaman maksilla cerrahisi ile birlikte uygulanmaktadır. Bu nedenle maksilla hareketlerinin ve V-Y plastinin dudak uzunluğunu hangi oranda etkilediği değerlendirilememektedir. Bu çalışmada diş eti gülümsemesi şikayetiyle kliniğe başvuran 14 hastaya izole V-Y plasti yapılmıştır. Gingival hiperplazisi, değişmiş pasif erüpsiyonu, kısa kron boyu olan ve maksiller cerrahiyle beraber V-Y plasti yapılan hastalar çalışma dışı kabul edilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1., 3. ve 6. aydaki poz gülüşünde fotoğrafları çekilerek bu fotoğraflar üzerinde dudak uzunluğu ve anterior dişlerin gingival marjinindeki görünen diş eti miktarları ölçüldü. V-Y plasti sonrasında dudak uzunluğunda her üç kontrol döneminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu ve görünür diş eti miktarının anlamlı derecede azaldığı belirlendi. Anterior dişetlerin görünürlüğünde 1.ayda ortalama olarak % 43'lük bir azalma sağlanmışken bu oran 3.ayda %29, 6.ayda ise %21'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Gummy smile is defined as the gingival display greater than 3 mm when patient smiles. Vertical maxillary excess, hiperactive muscle that retracts upper lip superiorly than normal, infraposition of upper incisors, short clinical crown height are the reasons of gummy smile. Treatment options of gummy smile are maxillary impaction with Le Fort I osteotomy, crown lengthening, maxilary incisor intrusion, botulinum toxin injections, myectomy and lip lengthening procedures. V-Y plasty is a well known surgical technique to decrease the gingival display. As this technique is mostly combined with maxillary surgery, the effect of maxillary movement on V-Y plasty and lip lenghtening is unknown. In this study, isolated V-Y plasty was performed to patients with gummy smile. Gingival hyperplasia, altered passive eruption, short clinical crown length and previously maxillary surgery other than tooth removal were excluded from the study. On pre and postoperative 1., 3. and 6. months posed smile photos, lip length and gingival display were measured and compared accordingly. Gingival display decreased and lip lenght increased significantly in all control periods. Although postoperative first month gingival display decrease ratio was 43%, this ratio decreased to 29% and 21% at postoperative third and six months respectively.