Hybrid quantum-classical graph neural networks for particle track reconstruction at the large hadron collider
Büyük hadron çarpıştırıcısında parçacık izi yapılandırması için hibrit kuantum-klasik çizge sinir ağları
  1. Tez No: 687211
  2. Yazar: CENK TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Parçacık çarpıştırma deneyleri doğayı küçük boyutlarda anlamayı hedefler. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) gibi parçacık hızlandırıcıları küçük boyutları incelemek için parçacıkları yüksek frekans (MHz) ve enerjide (TeV) çarpıştırır. Yüksek çarpışma frekansları pek çok bilgisayımsal zorluğu beraberinde getirmektedir. Bu zorluklardan bir tanesi ise çarpışma sonucu açığa çıkan parçacıkların rotasının belirlenmeye çalışıldığı parçacık izi yapılandırma problemidir. Şu anda BHÇ üzerinde çalışmaları sürmekte olan yüksek ışınım geliştirmeleri ise parçacık çarpışma oranlarını artıracak ve bilgisayım zorluklarını daha da büyüyecektir. Şu anda kullanılmakta olan parçacık izi yapılandırma algoritmaları ikinci dereceden daha kötü bir ölçeklenmeye sahip oldukları için de bu durumdan fazlasıyla etkilenecektir. Bu çalışma parçacık izi tekrar oluşturma problemini çözmek için yenilikçi Çizge Sinir Ağları'nı Kuantum Sinir Ağları ile birleştiren, Gürültülü Orta Ölçekli Kuantum (NISQ) bilgisayarla uyumlu, bir hibrit Kuantum-Klasik model sunmaktadır. Sonuçlar 16 kübit ve 16 gizli uzay boyutuna sahip hibrit modelin klasik model ile benzer sonuçlar verebildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Particle collider experiments aim to understand Nature at small scales. Particle accelerators, such as the Large Hadron Collider (LHC) at the European Organization for Nuclear Research (CERN), collide particles at high rates (MHz) and high energies (TeV) in order to probe such small scales. High collision rates may bring many computational challenges. One of these challenges is particle track reconstruction, which is the task of distinguishing the trajectories of charged particles passing through the detector. The upcoming High Luminosity upgrade of the LHC is going to increase the collision rates and require more computational resources. Particle track reconstruction algorithms will also be under much more stress, as the current algorithms are scaling worse than quadratically. This work presents a hybrid Quantum-Classical model to solve the particle track reconstruction problem by combining novel Graph Neural Networks with Quantum Neural Networks that are compatible with Noisy Intermediate Scale Quantum (NISQ) computers. Results indicate that the hybrid model can match the performance of the classical model within the limits of 16 qubits and 16 hidden dimensions.