Eğitimli bireylerin risk tutumlarının ve finansal okuryazarlıklarının tüketim kararlarına etkisi
The impact of educational individuals' risk attitudes and financial literacy on consumption decisions
  1. Tez No: 687210
  2. Yazar: FATİH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin risk tutumları ve finansal okuryazarlıklarının tüketim kararlarına etkisini araştırmaktır. Öncelikle tüketim kararlarına etki eden değişkenler belirlenecektir. Bu değişkenler ve tüketim kararları arasındaki ilişkiler, gelişmekte olan ülke olarak değerlendirilen Türkiye'de finansal okuryazarlık oranının yüksek olması beklenen en az lisansüstü eğitime sahip bireylerin oluşturduğu ana kitleden elde edilecek bir örneklemde incelendi. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Bundan dolayı araştırma Türkiye evreni hakkında fikir vermektedir. Araştırmada kullanılan anket risk tutumu, finansal okuryazarlık, tüketim kararları olmak üzere 3 temel değişkenden oluşmaktadır. İstatistiksel analizler SPSS ile yapılmıştır. Anketten elde edilen verilerin güvenilirlik testi Cronbach alpha katsayısı hesaplanarak gerçekleştirilmiştir. Güvenilirlik testinden geçen verilerin önce tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Daha sonra aralık ölçeği değişkenlerin ilişkileri korelasyon ve regresyon testleri ile, buna karşılık kategorik değişkenlerin ilişkileri ise Kikare testi ile ölçülmüştür. Araştırmanın bulguları: bireylerin hedonik tüketim kararları ile risk tutumu arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmektedir. Bireylerin gelir düzeyi ve risk tutumları arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Bireylerin gelir düzeyi ile finansal okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişki bakımından karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of individuals' risk attitudes and financial literacy on consumption decisions. First of all, the variables that affect consumption decisions will be determined. The relationships between these variables and consumption decisions were examined in a sample obtained from the main population of individuals with at least postgraduate education, who are expected to have a high financial literacy rate in Turkey, which is considered as a developing country. Convenience sampling method was used in the research. Therefore, the research gives an idea about the Turkish universe. The questionnaire used in the research consists of three basic variables: risk attitude, financial literacy, and consumption decisions. Statistical analyzes were done with SPSS. The reliability test of the data obtained from the questionnaire was carried out by calculating the Cronbach alpha coefficient. Descriptive statistics of the data that passed the reliability test were calculated first. Then, the relationships of the interval scale variables were measured with correlation and regression tests, while the relationships of categorical variables were measured with the Chi-square test. Findings of the study: It is observed that there is a statistically significant relationship between the hedonic consumption decisions of individuals and their risk attitude. When the relationship between the income level and risk attitudes of individuals is examined, it has been observed that there is a statistically significant relationship. When the relationship between the income level of individuals and the level of financial literacy is compared, it has been observed that there is a significant relationship.