Dijital çağda yeni bir habercilik türü: SEO haberciliği
A new type of journalism in the digital age: SEO journalism
- Tez No: 687215
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin iletişim olgusu üzerindeki etkisi, oldukça hızlı bir biçimde sonuçlarını göstermektedir. Dijitalleşme süreciyle birlikte, iletişimin ve teknolojinin birbirini yeniden tanımladığı bir döngüden söz etmek mümkün hale gelmiştir.“Dijital çağ”olarak adlandırdığımız bu süreçte, yaşamsal pratikler yeni boyutlar kazanmış; bu devinimin en çarpıcı biçimde yansıdığı alanlardan birisi de medya olmuştur. Yeni araçlar ile yeni deneyim ve alışkanlıkların karşılıklı üretim sürecine girdiği dijital medya ortamında, habercilik pratikleri de çeşitlenmiştir. Web teknolojilerinin gelişimiyle haberin üretilme, aktarılma, tüketilme, algılanma ve geri bildirim tarafları yeni özellikler kazanmıştır. İnternet üzerinde gerçekleşen habercilik faaliyetleri; algoritmalara göre kurgulanır hale gelmiş, büyük veri, yapay zekâ gibi kavramlarla şekillenmiştir. Bu noktada haberin üreticisinden tüketicisine ulaşmasını sağlayan en önemli araçlardan birisi arama motorlarıdır. Kullanım oranı ve pazar payı ile rakiplerine göre oldukça farklı bir konumda bulunan Google ise bir arama motoru olmasının ötesinde, gerçekleştirdiği çok çeşitli işlevlerle haberciliğe de ciddi etkileri olan bir yapı ortaya koymaktadır. Haberlerin, arama motorlarına ve özellikle de Google'a optimize edilerek oluşturulduğu ve sunulduğu,“SEO (Search Engine Optimisation) haberciliği”olarak ifade ettiğimiz habercilik türü, dijital çağda haberciliği şekillendiren önemli uygulamaları bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışma, medyanın dijitalleşmesi sürecini habercilik üzerinden ele almakta; haberciliğin arama motoru algoritmalarıyla şekillenen yapısını, dijital medyanın öne çıkan kavramlarıyla ilişkilendirerek sunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın son bölümünde nitel araştırma yöntemiyle bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Belirlenen uygun örneklem çerçevesinde haber sitelerinin SEO sorumlularıyla görüşmeler yapılmış ve“SEO haberciliği”olarak ele alınan habercilik türünün yapısı ve sorunları, elde edilen bulgular ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One can claim that communication is one of most affected fields by the technological developments. With the digitalization process, it has become possible to talk about a cycle in which communication and technology redefine each other. In this particular era called 'digital age' vital practices have gained new dimensions; One of the areas where this movement was most strikingly reflected was the media. Journalism practices have also diversified in the digital media environment, where new tools and new experiences and habits converge. With the development of web technologies, the production, transmission, consumption, perception and feedback aspects of news have gained new features. Journalism activities on the Internet have been constructed according to algorithms and shaped by concepts such as big data and artificial intelligence. At this point, search engines are one of the most important tools that let producers to convey their news to consumers. Google, which is in a very different position compared to its competitors with its usage rate and market share, reveals a structure that has serious effects on journalism with the wide variety of functions it performs, beyond being a search engine. The type of journalism we refer to as“SEO (Search Engine Optimization) journalism”, in which news is created and presented by optimizing for search engines and especially Google, includes important applications that shape journalism in the digital age. This study that deals with the digitalization process of the media through journalism aims to present the structure of journalism shaped by search engine algorithms by associating it with the prominent concepts of digital media. In the last part of the study, a research was conducted with the qualitative research method. Within the framework of the appropriate sample, interviews were held with the SEO managers of the news sites. With the help of that interviews, the structure and problems of the“SEO journalism”were analyzed.