Yeni teknolojilerin gazeteciliğe etkisi: Azerbaycan örneği
The effect of new technologi̇es on journalism: Example of Azerbaijan
- Tez No: 584391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çağdaş yaşamın önemli bir parçası olan haberleşme, endüstrileşmenin artması ile birlikte kapsam bakımından genişlemiş ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde önemli bir güç elde etmiştir. Bu güç ile beraber geleneksel gazetecilik anlayışında ortaya çıkan dijital dönüşüm basın için önemli fırsatların kaynağı haline gelmiş ve pratikte de gazetecilikte önemli değişimler yaşanmıştır. Artık neredeyse bütün gazeteler yayınlarını internet aracılığı ile kendi hizmet sağlayıcılarından okuyucularına sunmaya başlamıştır. Çünkü, geleneksel gazeteceiliğe nispeten, daha az maliyet içeren internet haberciliği, daha çok kullanıcıya ulaşmakla, daha pratik bir yöntem sunmaktadır. Lakin, içinde bulunduğumuz durum toplumlar için bir avantaj gibi gözükse de haber siteleri daha fazla okuyucu kitlesi kazanmak ve reklam geliri yüksekte tutabilmek amacıyla haberi ürün gibi sunmaya başlamışlardır. Bunun yanısıra, internet haber siteleri tarafından haber ve onun içeriği ile alakasız görsel, başlık kullanımı, gazeteciliğe ait etik kodları görmezden gelmek ve bu gibi örnekler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'da internet gazeteciliğinin doğuşunu ve internet haberciliğinin yapısını araştırmaktır. Araştırmada baz alınan önemli konulardan biri günümüzde internet haberciliğinde ortaya çıkan yeni kavramları açıklamak, bununla birlikte önümüzdeki yıllarda habercilik yapısında öngörülen değişimleri belirlemektir. Ayrıca, habercilik alanında yaşanan bu değişimin Azerbaycan'a nasıl yansıdığı çalışmanın ana unsurlarından biridir. Bu amaç doğrultusunda, Azerbaycan'da 02 Ocak-09 Ocak 2019 tarihleri arasında 10 genel yayın editörü ile yapılan derinlemesine görüşmeden elde edilen verilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication, which is an important part of contemporary life, has expanded in terms of scope with the increase of industrialization and has gained significant power thanks to the developments in information technologies. With this power, the digital transformation that has emerged in the traditional journalism approach has become the source of important opportunities for the press, and in practice there have been significant changes in journalism. Almost all newspapers have now started to publish their publications from their service providers to the readers. Because, online journalism, which is less costly than traditional journalism, offers a more practical method of reaching more users. However, although the current situation seems to be an advantage for societies, news sites have started to present news as a product in order to gain more readers and keep advertising revenue high. In addition, there are examples such as visual, headline usage, ethics codes related to journalism that are irrelevant to news and its content by internet news sites. The aim of this study is to investigate the emergence of internet journalism in Azerbaijan and the structure of internet journalism. One of the important issues taken as a basis in the research is to explain the new concepts that emerged in internet journalism today and to determine the changes in the journalism structure in the coming years. In addition, how this change in the field of journalism is reflected in Azerbaijan is one of the main elements of the study. For this purpose, the data obtained from in-depth interviews with 10 editorial editors in Azerbaijan between 02 January-09 January 2019 are included.