Küçük delta tipi darrieus rüzgâr türbini verimine farklı düşey kanat açısı ve uç açıklıklarının etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of different vertical blade angels and tip spans on small delta type darrieus wind turbine efficiency
  1. Tez No: 687216
  2. Yazar: ADEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, yerleşim yerlerinde ve elektriğin ulaşmadığı noktalarda kullanıma uygun olan 100 W güç kapasitesine sahip küçük Delta Tipi Darrieus rüzgar türbininin düşey kanat açılarının ve uç açıklıklarının değişiminin türbin verimliliğine olan etkisi araştırılmıştır. Rüzgar tünelinde elde edilen farklı rüzgar hızlarında delta tipi darrieus rüzgar türbininin kuvvet değerleri tek akışlı tüp modeli ve kanat eleman metodu ile her bir kanat beş parçaya bölünerek ayrı ayrı hesaplanmış, tasarımı yapılan rüzgar türbini literatürde yaygın olarak kullanılan Naca0018 kanat profili ile imal edilmiş ve ikili, üçlü ve dörtlü kanatçıklar ile düşey kanat açıları kademeli olarak değiştirilerek türbin verimliliğinin nasıl etkilendiği yapılan deneyler ile gözlemlenmiştir. Hesaplamalar ile elde edilen değerler deney sonunda elde edilen değerler ile karşılaştırılmış, kanatların düşey kanat açılarının azaltılmasıyla verimliliğin de azaldığı tespit edilmiştir. Son kısımda deney sonuçları tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of the variation of the vertical blade angles and tip spans of the small Delta Type Darrieus Wind Turbine with a power capacity of 100 W, which is suitable for use in residential areas and at points where electricity does not reach, on the turbine efficiency has been investigated. The force values of the delta type Darrieus wind turbine at different wind speeds obtained in the wind tunnel were calculated separately by dividing each blade into five parts by the blade element method and single-stream tube model. It has been investigated how the efficiency is affected by the experiments. The target values obtained with the calculations and the values obtained at the end of the experiment were compared, and it was observed that the efficiency decreased by decreasing the vertical blade angles of the blades with double, triple and quadruple blades. In the last part, the results of the experiment were discussed and some suggestions were made.