Lateral segmental mandibula defektlerinin rekonstrüksiyonunda kişiye özel rekonstrüksiyon plaklarının biyomekanik değerlendirmesi
Biomechanical evaluation of customized reconstruction plates for lateral segmental defects of mandible
  1. Tez No: 687226
  2. Yazar: ESİN ERSEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Dentistry, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Travma, tümör ve osteoradyonekroz maksillofasiyal bölgede geniş mandibular defektlere neden olabilir. Defekti fikse etmek amacıyla kemik grefti kullanarak veya kullanmadan osteosentez yapılması gereklidir. Rekonstrüksiyon plakları mandibula devamlılık defektlerinin hemen restorasyonunu sağlar. Bu çalışmanın amacı segmental defektlerde rekonstrüksiyon plağı ile kaudobukkal uygulanan kişiye özel rekonstrüksiyon plağının biyomekanik dayanıklılığını karşılaştırmaktır. İn vitro randomize labaratuvar çalışmasında 13 standart poliüretan mandibula iki gruba ayrılarak 7 modelden oluşan 1. grupta 1. premoların distalinden angulusa uzanan segmental defekt oluşturularak kilitli rekonstrüksiyon plakları offset olmaksızın (mandibulaya tam temas hali) uyumlandırılmıştır. (Grup I) İkinci grupta ise 6 modele angulusu da içine alan aynı standart defekt oluşturularak, lazer sinterleme ile mandibulaya uyumlu üretilmiş kaudal ve bukkalden vidalanarak tespit edilen rekonstrüksiyon plakları ile fiksasyon uygulanmıştır. (Grup II) Plaklar her iki grupta da defektin her iki tarafına 4 er vida ile sabitlenmiştir. Örnekler kontralateral molara kuvvet uygulanarak torsiyonel bending test (statik teste) tabi tutulmuştur. Ortalama maksimum kuvvet, maksimum yer değişikliği, 1 mm, 3 mm, 5 mm, 7 mm yer değişikliğine neden olan kuvvetler ve 80N, 100 N, 200 N, 300 N, 400 N, 500 N kuvvet altındaki yer değişiklikleri ölçülerek iki grup arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ortalama yer değişikliği Grup I de 11,27 (±3,6) mm, Grup II de 21,08 (±2,5) mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Surgical treatments of tumours, osteoradionecrosis may result with segmental loss of mandible. Reconstruction with or without bone graft is suggested for mandibular discontinuity defects. Reconstruction plates are widely used option for bridging segmental defects. The aim of this study is to compare locking reconstruction plates with caudo-buccally screwed custom mandibular reconstruction plates in bridging lateral mandibular segmental defects. In vitro randomized study was conducted on thirteen polyurethane mandibles. 7 mandibles with segmental defect between 1. premolar and angulus were bridged with locking reconstruction plate in group I, 6 mandibles with the same standart segmental defect were bridged with caudobuccally screwed customized reconstruction plates that were produced laser sintering tecnique in group II. All plates were contoured and secured to the synthetic mandibles with 4 bicortical screws on either side of the defect. Constructs were subjected to unilateral load to failure testing. Mean yield displacement, yield load, load for displacement of 1 mm, 3 mm, 5 mm and 7 mm and displacement at 80 N, 100 N, 200 N, 300 N, 400 N, 500 N loading were quantified and compared among the 2 groups. The mean displacement for Group I was 11, 27 (±3,6) mm, Group II was 21, 08 (±2,5) mm.