Çok tehlikeli alt yapı kazı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği (İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi İZSU örneği)
Occupational health and safety in very dangerous substructure excavation works (Izmir Metropolitan Municipality Water and Sewerage Administration-İZSU example)
  1. Tez No: 687225
  2. Yazar: LALE ASLANBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnşaat sektöründe en çok iş kazası meydana gelen“Alt Yapı Kazı İmalatları”bu tez çalışmasının ana konusu olarak ele alınmıştır. Bağlı bulunduğum İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) çalışmaları baz alınarak yapılan irdelemeler, kurum genelinde sorunların çözümünde de faydalı olabilecek kanaatindeyim. Bahse konu kazılar, şehir içinde tamir maksatlı yapılan ve iç çapı 600 mm ye kadar olan, küçük çaplı işler ve İzmir özelinde periyodik olarak yapılan“İzmir Ana Kuşaklama (Kolektör) Hatları Temizlik İşleri”olarak kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Infrastructural excavation works”in which, most work accidents occur in the building sector are regarded as the main point in this study. I am in the opinion that the studies carried out based on the works of Water and Sewerage Authority of Greater City of Izmir (IZSU), where I am employed, may assist to solve the problems within the institution in general. The excavations mentioned are designed as“Cleaning Works for Izmir's Main Banding (Collector) Lines”, which are periodically carried out specific to Izmir and small- scale works for the purpose of repairs in the city inner diameter up to 600 mm.