İsmail Biçer'in Kur'an kırâatindeki yeri
The place of İsmail Biçer in the recitation of the Qur'an
  1. Tez No: 687253
  2. Yazar: İBRAHİM BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kur'an tilâvet geleneğinin 20.yüzyılda yetişen en önemli üstatlarından biri olarak kabul edilen İsmail Biçer (1947-1998) araştırmada bütün yönleriyle ele alınmaya çalışılmış, özellikle Biçer'in kıraat ile tâlim-tecvid ilimlerinde nasıl eğitim alıp verdiğinin ve Kur'an tilâvetinde başarılı olmasını sağlayan temel etkenlerin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bunu yaparken 15 kişiyle toplamda 20 saate yakın mülakat yapılmış ve onlarca kişiyle telefon görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yazılı kaynaklar ve internet kaynaklarından da istifade edilmiştir. Sonuç olarak Biçer'in Hasan Akkuş ve Abdurrahman Gürses gibi değerli hocalardan tâlim-tecvit ve kıraat dersi aldığı görülmüş, bu dersleri öğrencilerine verirken öncesinde bir kitap okutmadığı, kurallara değinip bu kuralların pratiği üzerinde durduğu ve buna önem verdiği öğrenilmiştir. Biçer'in Gürses'ten kıraat-i aşere-takrip eğitimi ve icâzeti aldığı, fakat hocasının yardımcısı konumunda olmasından ötürü bu ilmi okutup öğretme anlamında herhangi bir eğitim faaliyetinin içerisinde olmadığı sonucuna varılmıştır. Biçer'in meşhur olduğu yön olan Kur'an tilâvetinde tâlim, tecvid, temsîlî okuma ve mûsikînin kendi nezdindeki önem sıralaması olduğu yapılan araştırma sonucunda anlaşılmıştır. Bu dört hususla birlikte Biçer'in fem-i muhsin oluşu ve İstanbul tavrı ile Mısır tavrını kendine has bir şekilde mezcetmesinin, onu Kur'an tilâvetinde önemli bir yere taşıdığı kanaatine sonuç olarak varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İsmail Biçer (1947-1998), who is accepted as one of the most important masters of the Qur'an recitation tradition in the 20th century, has been tried to be discussed in all its aspects in the research, especially it is aimed to reveal how Biçer receive education and taught in the sciences of recitation and tajweed, and the main factors that enabled him to be successful in the Qur'an recitation. While doing this, a total of nearly 20 hours of interviews were conducted with 15 people and phone calls were made with dozens of people. In addition, written sources and internet resources were also used. As a result, it was seen that Biçer took tajweed and recitation lessons from respectable teachers such as Hasan Akkuş and Abdurrahman Gürses, it was learned that while giving these lessons to his students, he did not make them read a book beforehand, mentioned the rules, emphasized the practice of these rules and gave importance to these. It has been concluded that Biçer received ten recitation education and ijaaza from Gürses, but because he was in the position of assistant to his teacher, he was not involved in any teaching activity in this science. It has been understood as a result of the research that in the recitation of the Qur'an, which is the direction in which Biçer is famous, taleem, tajweed, representative reading and the music is the order of importance for himself. Along with these four issues, it was concluded that Biçer's being a qualified mouth and his unique combination of Istanbul and Egyptian attitudes carried him to an important place in the Qur'anic recitation.