Arduino-arm uyumlu esnek yapılı mikrodenetleyici eğitim seti
Arduino-arm compatible flexible microcontroller training set
  1. Tez No: 687252
  2. Yazar: PELİN KESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Arduino kartları (UNO, Mega) ve PinARM-STM32F407 (ARM) kartlarının aynı platform üzerine takılıp çıkarılabildiği, modüler ve esnek yapılı bir eğitim setinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Farklı mikrodenetleyici kartların ana eğitim setine takılıp sökülerek farklı uygulama modülleri üzerinden deneylerin yapılabilmesi, bu sete esneklik kazandırmıştır. Burada, özellikle, çok sayıda mikrodenetleyici entegreleri ile ortak çalışabilen bir geliştirme platformu üzerinde çok sayıda deney ve prototip yapabilmek, eğitim sürecini hızlandırmak ve farklı işlemciler ve çok sayıda mini uygulama modülleri için tek ana eğitim ünitesi kullanımıyla düşük maliyetli bir eğitim seti oluşturmak amaçlanmıştır. Deney setiyle birlikte hazırlanan uygulama kodlarıyla, mikrodenetleyici öğrenecek öğrencilerin temel düzeyde Arduino ile başlatılıp profesyonel düzeyde ARM programlamaya çıkartılması bu çalışmanın bir diğer hedefidir. Deney kartının özel tasarıma sahip olması, daha önceden Arduino ile çalışan ve mevcutta kartı bulunan öğrencilere de imkân tanımaktadır. Bu set üzerinde hangi mikrodenetleyicinin kullanılacağı tamamen kullanıcının bilgi düzeyi, tecrübesi ve tercihine bağlıdır. Bu tezde, uygulama modüllerinin hem dahili hem de harici olarak bulunduğu, harici uygulama modüllerinin ise eğitim seti üzerine takılıp çıkarılabildiği, kontrol yazılımlarının bilgisayar üzerinden gerçekleştirileceği bir eğitim seti tasarımı ve üretimi gerçekleştirmiştir. Farklı firmalara ve mikrodenetleyiciye sahip birçok deney setinin halihazırda piyasada bulunmasına rağmen, bu tezde sağlanan özelliklere sahip herhangi bir eğitim seti piyasada bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a modular and flexible training set has been designed, in which Arduino cards (UNO, Mega) and ARM STM32F407 Discovery cards can be installed and removed on the same platform. The ability to perform experiments on different application modules by attaching and removing different microcontroller cards from the main training set has added flexibility to this set. In particular, it is aimed to make many experiments and prototypes on a development platform that can cooperate with many microcontroller integrations, to accelerate the training process and to create a low-cost training set by using a single main training unit for different processors and many mini application modules. With the application codes prepared with the experimental set, the students who will learn microcontrollers are started with Arduino at the basic level and started to use ARM programming at the professional level. The special design of the experiment board also allows students who previously worked with Arduino and who already have the board. Which microcontroller will be used on this set completely depends on the user's knowledge level, experience and preferences. In this thesis, he designed and produced a training set in which the application modules can be installed both internally and externally, external application modules can be attached and removed on the training set, and the control software will be carried out on the computer. Although many experimental sets with different companies and microcontrollers are already on the market, the examples provided in this thesis are, there is no training set with these features in the market.