Koronavirüs pandemisinde bireylerin besinleri satın alma, pişirme ve saklama uygulamalarının incelenmesi
Investigation of individuals' practices for buying, cooking and storing food in the coronavirus pandemic
  1. Tez No: 687254
  2. Yazar: ALİ KEMAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TUĞKAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Koronavirüs pandemisi 21.yy'da tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hastalıktan korunmak ve hastalığın yayılmasını önlemek için hijyen, sosyal mesafe ve sağlıklı beslenme uygulamalarının önemi çok büyüktür. Sağlık beslenmenin temelinde ise besinleri satın almadan tüketime varıncaya kadar tüm aşamalarda doğru yöntemlerin kullanılmasıdır. Yapılan bu çalışmada koronavirüs döneminde bireylerin besinleri hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem kümesini ailelerde besinlere yönelik uygulamaları yapan 625 birey oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler Ocak 2021- Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmakta olup ilk bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde ise besinleri hazırlama, pişirme ve saklamaya yönelik sorular bulunmaktadır. Veriler SPSS 23.0 lisanslı paket veri programında değerlendirilip, istatistiksel analizde ANOVA Testi ve Ki-kare (χ2) önemlilik testi kullanılmıştır ve 0.05'ten küçük p değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %41 (n=261)'i erkek, %59 (n=364)'u kadın olup, %30,2 (n=198)'sinin PCR-BT taramasıyla Covid test sonucunun pozitif olduğu saptanmıştır. Çalışmadaki ankette yer alan sorular doğru ve yanlış uygulamalar şeklinde sınıflandırılmış olup, ankette yer alan demografik verilere göre besinleri hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarındaki farklılaşma durumu incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmaya katılan kadınların (ort. 9,24) erkeklere (ort. 8,38) göre, gelir düzeyi 5000 TL ve üzeri olanların (ort. 9,13) gelir düzeyi 5000 TL altında olanlara (ort. 8,48) göre, Covid PCR-BT testi negatif olanların (ort. 9,04) pozitif olanlara (ort.
Özet (Çeviri)
The coronavirus pandemia has taken the whole world in 21.yy. The importance of hygiene, social distance, and healthy eating practices are very large to prevent and spread from disease. Based on health nutrients, it is the use of the correct methods in all stages without purchasing nutrients. This study, it is aimed to provide individuals with preparation, cooking, and storage practices in the coronavirus period. 625 individuals are 625 individuals that make the sample set of the sample of the study in families. The data in the research were collected using the questionnaire between January 2021- March 2021. The questionnaire is comprised of two parts and the demographic information in the first chapter has the questions for preparing and storing foods in the second chapter. The data were evaluated in the SPSS 23.0 package data program, ANOVA test, and chi-square (χ2) significance test was used in statistical analysis and the p-value of less than 0,05 was statistically significant. %41 (n=261) of the participating individuals (n=261) and %59 (n=364) and the Covid test result was positive with the PCR-BT scan of %30,2 (n=198). The questions in the study in the study were classified as accurate and incorrect practices and the differentiation status in preparation, cooking, and storage applications in the demographic data in the questionnaire were examined. In this context, the women (avg. 9,24) according to men (avg. 8,38), the income level of 5000 TL (avg. 9,13) in the income level (avg. 9,13), according to the third TL (avg. 8,48), Covid PCR- The BT test is determined that the negative ones (avg. 9,04) are determined to be higher than the positive practices (avg.