Algılanan ebeveyn tutumları ve bireysel değerler ile depresyon arasındaki ilişkinin üniversite öğrencilerinde incelenmesi
Perceived parent attitudes and individual the relationship between values and depression examination in university students
- Tez No: 687272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ILDIRIM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin gelişiminde ve psikolojik durumlarının şekillenmesinde, algılanan ebeveyn tutumlarının ve kişisel değerlerinin depresyon üzerinde bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Algılanan Bu bağlamda üniversite öğrencileri üzerinde çalışma yapılacak ve ölçüm aracı olarak Young Ebeveynlik Ölçeği, Kişisel Değerler Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılacaktır. Bu araştırma, eğitiminin ön lisans, lisans ve yüksek lisans aşamasındaki üniversite öğrencileri ile yürütülecek bir anket çalışmasıdır. Örneklemi oluşturmak için olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden uygun (convenience) örnekleme yöntemi kullanılacaktır. Google Forms aracılığıyla online olarak toplanacak anketlerden elde edilen verinin analizi IBM SPSS 20 programı ile yapılacak ve niceliksel araştırma yöntemlerinden ilişki tarama modeli kullanılacaktır. Bu modele göre belirlenmiş ebeveyn tutumları, kişisel değerler ve depresyon değişkenlerinin arasındaki ilişki ayrıntılı olarak incelenecektir. Kullanılacak analiz yöntemleri arasında Pearson's korelasyon, t-test ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether perceived parental attitudes and personal values have an effect on depression in individuals' development and shaping their psychological states. Perceived In this context, studies will be conducted on university students and the Young Parenthood Inventory, Personal Values Inventory and Beck Depression Inventory will be used as measurement tools. This research is a questionnaire to be conducted with university students who are at the undergraduate, undergraduate and graduate stages of their education. Convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, will be used to create the sample. The analysis of the data obtained from the surveys to be collected online via Google Forms will be done with IBM SPSS 20 program and the relationship scanning model will be used, one of the quantitative research methods. The relationship between parental attitudes, personal values and depression variables determined according to this model will be examined in detail. Among the analysis methods to be used are Pearson's correlation, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA).