Bölgesel kalkınmada turizmin rolü ve önemi; Siirt örneği
Tourism's role and importance in regional development; Siirt case
  1. Tez No: 687351
  2. Yazar: BİLAL EFETÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde ulusal veya bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi, ülke ekonomileri için vazgeçilmez öneme sahiptir. Bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi için bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesi veya en aza indirilmesi, bütün ülkeler için olduğu gibi, ülkemiz için de büyük önem arz etmektedir. Türkiye'de kalkınma önündeki büyük engellerden biri, bölgesel dengesizliklerin var oluşudur. Bölgelerarası dengesizliği gidermede turizm, Türkiye'nin bu bakımından zengin bir coğrafyada olması hasebiyle, oldukça önemli bir politika aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bölgesel kalkınmada turizmin önemi ve rolü, beş yıllık kalkınma planlamasında turizm teşvikleri, Siirt ilinin turizm potansiyeli ve Siirt ilinde turizm çeşitliliği üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan saha çalışmasındaki bulgular, özellikle Siirt ilinin turizm çeşitliliği bağlamında önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bununla birlikte, Siirt ilinde turizm sektörünün potansiyelini yansıtmamasında pay sahibi olan sektörel sorunların yanı sıra şehirdeki altyapı sorunlarının giderilmesiyle, bölgede turizm sektörünün canlanacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Siirt ilinin kalkınmasında kullanılabilecek turizm politika önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, realization of national or regional development is indispensable for the economies of the country. In order to achieve regional development, eliminating or minimizing imbalances between regions is of great importance for our country, as it is for all countries. One of the biggest obstacles in front of development in Turkey, is the existence of regional imbalances. Tourism stands out as an important policy tool in removing the imbalances between regions for Turkey which has rich geography in this respect. In this study, assessments have been made with respect to the importance of tourism and its role in regional development in Turkey, tourism promotion in the five-year development plan, tourism potential of the province of Siirt and tourism diversity in province of Siirt. The findings of the field study once again reveal the importance of the province of Siirt in terms of tourism diversity. On the other hand, it is considered that the tourism sector in the region will be revived by eliminating the infrastructure problems in the city as well as the sectoral problems that have a share in the fact that the tourism sector does not reflect the potential of the tourism sector in Siirt. The main purpose of this study is to provide tourism policy recommendations that can be used in the development of Siirt province.