Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi kadın çalışanlarının serviks kanseri ve HPV aşısı bilgi düzeyleri ve tutumları
Cervical cancer and hpv vaccination knowledge levels and attitudes towards HPV vaccination of female employees of Aydın Adnan Menderes University Hospital
- Tez No: 687388
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Mortalitesi yüksek olan ve ülkemizde görülme sıklığı giderek artan serviks kanseri koruyucu sağlık hizmetlerine yeterli önem verilerek engellenebilecek bir kanser türüdür. Henüz ulusal aşılama programımızda yer almayan HPV aşısının toplumun genelinde yaygınlaşmasında sağlık çalışanlarına önemli görev düşmektedir. Çalışmamızda, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesindeki kadın sağlık çalışanlarının serviks kanseri ve HPV aşısı bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Literatür bilgileriyle hazırladığımız anket formumuzu 01.07.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde görev yapan kadın sağlık çalışanlarının (asistan hekim, hemşire, yardımcı sağlık personeli) hepsine ulaşma hedefiyle uyguladık. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 246 çalışanın anket formlarından elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Cervical cancer, which has a high mortality and increasing incidence in Turkey, may be prevented by adequate and satisfactory preventive health services. Considering HPV vaccination is not yet included in our national vaccination program, healthcare professionals have crucial roles in introducing and spreading the use of HPV vaccination throughout the country. The aim of this study was to evaluate the cervical cancer and HPV vaccination knowledge levels and the attitudes toward HPV vaccination of female health workers at Adnan Menderes University Hospital. Materials and method: This cross-sectional questionnaire-based study was performed between 01.07.2020 and 31.12.2020. We aimed to apply the questionnaire (prepared with the current literature knowledge) to all female health workers (doctors, nurses, other health staff) who were working at Adnan Menderes University Hospital. Among all healthcare professionals, 246 employees accepted to participate in our study and the data obtained from the questionnaire forms were evaluated with the SPSS 22.0 package program.