COVID-19 pnömonisi olan olgularda kan üre azotu/albümin oranının klinik seyirle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between blood urea nitrogen/albumin ratio and clinical progress in patients with COVID-19 pneumonia
- Tez No: 687387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran COVID-19 pnömonili hastalarda başvuru esnasında ölçülen Kan Üre Azotu/Albümin oranının (BAO) mortalite ve prognoz tahmininde etkili bir belirteç olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01.04.2020-31.05.2020 tarihleri arasında başvuran ve COVID-19 pnömonisi tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların BAO, CURB-65, NEWS-2 ve TREWS skorları hesaplanarak 28 günlük mortalite tanısal değerlerinin araştırılması için ROC eğrisi çizildi. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 296 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı 58 (IQR 25-75: 46,25-71) yıldı ve hastaların 162'si ise (% 54,7) erkek idi. Hastaların ortalama BAO değeri ise 4,95±3,60 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate whether the Blood Urea Nitrogen / Albumin ratio (BAR), measured at the time of presentation, is an effective predictor of mortality and prognosis in patients with COVID-19 pneumonia presenting to the emergency department. Material and Method: Patients presenting to the emergency department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.04.2020 and 31.05.2020 and diagnosed with COVID-19 pneumonia were retrospectively analyzed. BAR, CURB-65, NEWS-2, and TREWS scores of the patients were calculated and the ROC curve was drawn to investigate the diagnostic values of 28-day mortality. Findings: A total of 296 patients who met the criteria were included in the study. The median age of the patients was 58 (IQR 25-75: 46.25-71) years, and 162 (54.7%) were male. The mean BAR of the patients was found to be 4.95±3.60.