Kardiyopulmoner bypass ameliyatı geçiren diyabet hastalarında kan glukoz ve elektrolit düzeylerinin preoperatif ve postoperatif karşılaştırılması
Preoperative and postoperative comparison of blood glucose and electrolyte levels in diabetes patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery
  1. Tez No: 687394
  2. Yazar: ERKAN KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diyabetli bireyler kardiyovasküler hastalıklar açısından büyük risk taşımaktadırlar. Çalışmamızda, diyabetik olan ve diyabetik olmayan hastalarda yapılan kardiyopulmoner bypass cerrahisinde pre-op ve post-op kan glukoz ve elektrolit değerlerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi Mega Hastanesinde KPB ameliyatı geçiren 20 diyabetik olan (Çalışma grubu) ve 20 diyabetik olmayan hasta (Kontrol grubu) olmak üzere toplam 40 yetişkin hastanın pre-op kan glukoz ve elektrolit ( Na, K, Ca ) değerleri ile post-op 24.saatlerdeki kan glukoz ve elektrolit ( Na, K, Ca ) değerlerine ilişkin biyokimyasal verileri retrospektif olarak toplanıldı. 70 yaş üstü, hemodinamik ve solunum fonksiyonları açısından stabil olmayan, renal yetmezliği olan, ejeksiyon fraksiyon değeri ( EF ) %30'un altında olan ve daha önce kardiyak cerrahi geçirmiş hastalar çalışmaya alınmamıştır. Çalışma grubuna diyabet olma süresi 1 yıldan fazla olan, Kontrol grubuna ise glukoz regülasyonu normal olan, insülin direnci öyküsü ve OAD kullanımı olmayan hastalar dahil edildi. Veriler normal dağılım açısından Kolmogorov-Smirnov ve dağılım grafikleri ile incelendi. Normal dağılım göstermediği için analizde nonparametrik testler kullanıldı. Çalışma ve kontrol grubu arasındaki karşılaştırmalar Mann Whitney U testi, grupların pre-op ve post-op tekrarlayan ölçümlerinin karşılaştırılması ise Wilcoxon testi ile yapıldı. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Individuals who have diabetes disease are at great risk for cardiovascular diseases. In our study, the purpose was to retrospectively compare the preoperative and postoperative blood glucose and electrolyte values of diabetic and non-diabetic patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery. The preoperative blood glucose and electrolyte values (Na, K, Ca) and blood glucose and electrolyte values (Na, K, Ca) of 40 adult patients at postoperative 24th hour were collected retrospectively. The study group consisted of 20 adult patients who were diabetic, and 20 non-diabetic (Control group) patients who underwent CPB surgery at Istanbul Medipol University Mega Hospital. Patients who were over 70 years of age, who were unstable in terms of hemodynamic and respiratory functions, who had renal insufficiency, who had ejection Fraction Values (EF) below 30%, and who had previously undergone cardiac surgery were excluded from the study. Patients who had diabetes for more than 1 year were included in the Study Group, and those with normal glucose regulation, and with no history of insulin resistance and OAD use were included in the Control Group. The data were analyzed in terms of a normal distribution with the Kolmogorov-Smirnov and scatter charts. Nonparametric tests were used in the analysis because the data did not show normal distribution. Comparisons between the study and control groups were made with the Mann Whitney U test, and the preoperative and postoperative comparisons of the repeated measurements were made with the Wilcoxon Test. The data were analyzed with the SPSS 20.0 package program.