Kuzey Yunanistan'daki kentsel alanlarda Osmanlı dönemi gelenkesel konutları
Traditional ottoman houses in urban areas in Northern Greece
- Tez No: 687392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Yunanistan, gerek coğrafi gerekse de stratejik önemi itibari ile yüzyıllar boyunca birçok kavime ev sahipliği yapmıştır. Kavimler, zaman içinde yaşadıkları alanı özümsemişler ve sosyo-kültürel değerlerini, bölgenin jeomorfolojik yapısı, malzeme ve yapım teknikleri ile mevcut ihtiyaçlarını sentezleyerek oluşturdukları özgün mimari ile günümüze aktarabilmişlerdir. Bölgedeki en uzun hâkimiyetlerden biri nitekim 549 sene süren Osmanlı hâkimiyetidir. Geniş vadiler ile dağlık alanlardan oluştan bölgede, hâkim olan ılıman Akdeniz iklimi bölgesel olarak ufak farklılıklar göstermektedir ki bölgenin farklı noktalarında yerel malzeme kullanılarak inşa edilen yapılar, bu faktörler de göz önüne alındığında özgünlük değerlerlerini korumuşlardır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve kapsamı, araştırmanın yöntemi ile literatür taraması detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın amacı, Yunanistan'ın Kuzey Bölgesi'ndeki kentsel alanlarda bulunan ve Osmanlı hâkimiyetinin olduğu dönemlerde inşa edilmiş geleneksel konutların, yerleşimi, yakın çevresi ile ilişkisi, mekân düzeni ve kullanımı, malzeme ve yapım teknikleri ile süsleme özelliklerinin incelemesini ve bu incelenen konutların bölgesel olarak farklılıklarının belirlenmesidir. İkinci bölümde, geleneksel Osmanlı-Türk evinin oluşumunu etkileyen faktörler olan, coğrafya ve iklim, yapım malzemesi, sosyo-kültürel yapı ile ekonomik yapı alt başlıklar halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Batı Trakya bölgesindeki kentsel alanlarda bulunan 31 adet konut, dördüncü bölümde ise Makedonya bölgesi'nde bulunan 10 adet konut incelenmiştir. Beşinci bölümde, Epirus bölgesinden 4 konut incelenirken aynı zamanda diğer bölgeler başlığı altında da Kavala, Selanik, Ambelakia ve Kozana kentlerinde bulunan toplamda 5 konut incelenmiştir. Bu VI bölgeler“diğer bölgeler”başlığı altında incelenmiş olup, az sayıda bulunduklarında tek bir başlık altında anlatılmıştır. Son olarak altıncı bölümde, çalışma esnasında incelenen geleneksel konutların kent içi, kentler arası ve bölgelerarası değerlendirmesi yapılmış ve benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Altıncı bölümde bulunan genel değerlendirme haricinde, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde, konutların anlatımında sonra kent içi değerlendirmeleri detaylı bir biçimde de yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen bulgulardan erişilen sonuçlar yer almaktadır. Araştırma esnasında incelenen konutların, bölgesel olarak topografya ve iklimsel veriler ile kullanıcıların sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik değerlerinin farklılık göstermesi konutlarda boyut, mekân ile cephe düzeni ve süsleme gibi farklılıklarının olmasına karşın kendi içlerinde benzerliklerinin olduğu ve Trakya ile Geleneksel Batı Anadolu konutları ile benzer nitelikler taşıdıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of geographically and strategically importance, Greece had been home to many tribes for centuries. These tribes absorbed the space where they lived in over time and synthesized their socio-cultural values, geomorphological structure of the region, materials, construction techniques with current needs and transferred them to the present day with a unique architecture in the region. One of the longest period of dominance in the region is in fact 549 years of Ottoman rule. The mild Mediterranean climate prevailing in the region, which consists of wide valleys and mountainous areas, shows slight regional differences. The structures built using local materials at different points in the region have preserved their originality values when these factors are taken into account. In the first chapter of this study explained the purpose and scope of the research, the method and the literature review. The aim of this study is to examine the settlement, the relationship with immediate surroundings, the layout and use of the space, the materials and construction techniques, the ornamentation features of traditional houses in the urban areas in Northern Region of Greece which are built during the Ottoman period and determine the regional differences of the dwellings which have been examined. In the second chapter examined in sub-titles the factors that affecting the formation of the traditional Ottoman-Turkish house which are geography and climate, construction materials, socio-cultural and economic structure. In the third chapter examined 31 houses in the urban areas region of Western Thrace and in the fourth chapter, 10 houses in the region of Macedonia. In the fifth chapter examined 4 houses of the Epirus region and also under the title of the other regions, examined totally 5 houses in the cities of Kavala, Thessaloniki, Ambelakia and Kozana. These cities were II examined under a single heading with the title of 'other regions' cause totally found less houses. Finally, in the sixth chapter revealed the urban, inter-urban and interregional evaluations of the similarities and differences of the traditional houses which examined during the study. Apart from the general evaluation in the sixth chapter, also made inner-city evaluations in the third, fourth and fifth chapters after the description of the houses. At the end of the study, it was observed that the dwellings examined during the study, although they have regional differences, have similar characteristics within themselves and with traditional Western Anatolian houses. The houses examined during the research observed, regional topography and climatic data and the sociocultural and socio-economic values of the users show that although there are differences such as size, space, facade arrangement and decoration in the houses, they have similarities among themselves and they have similar qualities with Thrace and Traditional Western Anatolian houses.