Batı Trakya kırsal yerleşim konutlarındaki Osmanlı-Türketkisi
Ottoman-Turkish impact on Western Thrace rural settlement houses
  1. Tez No: 687395
  2. Yazar: NICHAL MISERLI CHOUSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Yunanistan'ın kuzeyinde yer alan Batı Trakya bölgesi Kuzey Yunanistan olarak da adlandırılmaktadır. Batı Trakya bölgesi, Xanthi, Rodopi ve Evros vilayetlerini içeren ve 19. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar uzanan taş ve ahşap yapıların mimari mirasının çok önemli bir rezervini barındıran çok kültürlü bir bölgedir. Çalışmanın giriş bölümü olan birinci bölümde çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi, çalışma ile ilgili literatür taraması aktarılmıştır. Çalışmanın amacı Yunanistan Batı Trakya bölgesinde Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç illerine bağlı kırsal yerleşimlerde bulunan geleneksel konutların yerleşim planı, bahçe düzeni, mekan düzeni ve kullanımı, yapım malzemesi ve tekniği ile cephe kurgusu ve süsleme özellikleri incelenerek konutların yerleşimden yerleşime değişen farklılıkları ve benzerlikleri belirlenmiştir. Çalışma hakkında arşiv ve literatür taraması yapılmış olup, incelenen konutların saha çalışma yapılarak fotoğrafik tespitleri yapılmış ve ilgili çizimleri oluşturulmuştur. İkinci bölümde çalışılan bölgedeki geleneksel kırsal konutların oluşumunu etkileyen coğrafi, iklimsel, topografik, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel faktörler ve bölgede bulunan yerel malzemeden bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm, Batı Trakya bölgesinde bulunan araştırmaya dahil edilmiş Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaca bağlı kırsal yerleşimler ve incelenen konutların fotoğrafik tespitler ve çizimlerle desteklenerek anlatımından oluşmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde kırsal konutların oluşumunu etkileyen faktörlere göre değerlendirilmesi, farklı yerleşim yerlerinde bulunan konutların benzerliklerine ve farklılıklarına göre karşılaştırması tablolar oluşturarak yapılmıştır. Son olarak sonuç bölümü olan beşinci bölümde v incelenen konutların bulunduğu bölgeye ve kırsal yerleşime göre değerlendirmesi yapılarak, ortaya çıkan benzerlik ve farklılıklarına göre bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmaya dahil edilen konutların büyük bir kısmı Rodop dağlarının eteklerine sıralanmıştır, diğer bir kısmı ise ovada yer almakta olup 18.-20. yüzyıllar arasında yapılmış Osmanlı dönemi konut tipini ifade etmektedir. Batı Trakya bölgesinde, Gümülcine'ye bağlı 29 konut, İskeçe'ye bağlı 12 konut ve Dedeağaca bağlı 1 konut incelenmiştir. Araştırma kapsamında saha çalışması yapılan yerleşim isimlerinin Anadolu'daki cemaat, boy ve oymak isimleri ile aynı olduğu ve incelenen konutların Osmanlı dönemi konutları ile benzer özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde bölgede bulunan kırsal yerleşim konutlarının birbirleriyle topografya, sosyo-kültürel yapı, yapım tekniği ve malzemesi açısından benzerlikler gösterirken, sosyo-ekonomik yapı itibariyle konut hacmi, mekan kullanımı, cephe düzeni ve süsleme özellikleri açısından farklılıklarının da bulunduğu ortaya konulmuş olup Geleneksel Batı Anadolu konutları ile benzer niteliklere sahip olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Western Thrace region, located in the north of Greece, is also called Northern Greece. The region of Western Thrace is a multicultural region that includes the provinces Xanthi, Rodopi and Evros and holds a very important reserve of the architectural heritage of stone and wooden structures dating from the 19th to the mid- 20th centuries. The first part of the study is introduction, which include the aim, scope and method of study, and literature review related to the study are given. The aim of the study is to examine the traditional houses in the rural settlements of Komotini, Xanthi and Alexandroupoli in the Western Thrace region of Greece in the context of layout, garden arrangement, space arrangement and use, construction technique, construction material and facade setup and to determine the differences and similarities of these dwellings according to their settlements.An archive and literature review has been made about the study, and photographic determinations have been made and related drawings have been created by conducting field studies. In the second part are mentioned geographical, climatic, topographic, socio- economic, socio-cultural factors affecting the formation of traditional rural dwellings in the studied region and local materials in the region are mentioned. The third chapter consists the description of the rural settlements of Komotini, Xanthi and Alexandroupoli, which were included in the research in the Western Thrace region, and the examined houses, supported by photographic determinations and drawings. In the fourth part of the study, the evaluation of rural houses according to the factors affecting their formation, the comparison of the houses in different settlements according to their similarities and differences are conveyed by creating tables. Finally, in the fifth chapter, vii which is the conclusion, the houses examined houses were evaluated according to the region and rural settlement, and results were revealed according to the similarities and differences. Most of the houses included in the study are lined up on the skirts of the Rhodope Mountains, and some of them are located on the plain, expressing the Ottoman period house type built between the 18th and 20th centuries. In the Western Thrace region were examined 29 houses in Komotini, 12 houses in Xanthi and 1 house in Alexandroupoli. In the research, it was seen that the names of the settlements where the fieldwork was carried out were the same as the names of the communities and tribes in Anatolia, and the houses examined had similar characteristics with the houses of the Ottoman period. In the last part of the study, it has been revealed that while the rural settlement houses in the region show similarities with each other in terms of topography, socio- cultural structure, construction technique and materials, there are differences due to socio-economic structure and selected houses have similar characteristics with the traditional West Anatolian houses.