Bursa ili Orhaneli ilçesi kırsalında yaşayanların yoksulluk araştırması
Poverty survey of rural residents in Orhaneli district of Bursa province
  1. Tez No: 687398
  2. Yazar: DİLEK UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yoksulluk ulusların temel sorunlarından birisidir. Yoksulluk kavramı tartışmaya açıktır ancak yaygın olarak bireyin ve toplumun yaşam standartlarını ifade etmede kullanılmaktadır. Yoksulluk ile mücadele etme konusunda politika geliştiren ve uygulayanlar, ekonomik olarak da daha yüksek refah seviyesine sahip olanlardır. Bu konuyu göz ardı eden toplumlar ise farkında olmadan yoksulluğun getirisi olan birçok problem ile baş etmek durumunda kalmaktadırlar. Yoksulluğun birden fazla çeşidi bulunmakta ve her yoksulluk çeşidi için farklı politika araçları uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Bursa ili Orhaneli ilçesinde yaşayan bireylerin yoksulluk düzeyleri ve yoksulluğa ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, yoksulluk hakkındaki kavramlar, bunların Dünyada ve ülkemizdeki yansımaları incelenerek araştırma alanı olarak tespit edilen Bursa İli Orhaneli ilçesindeki yoksulluk düzeyi irdelenmiştir. Araştırma kapsamında 9 adet önerme belirlenmiş, SPSS25.0 paket programı kullanılarak T-Testi, Anova, Korelasyon ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarının incelenmesi, eğitim düzeyine göre bireylerin yoksulluk algılarının değişkenlik gösterdiğini, yoksulluk algısı ile hanehalkının yoksulluğu arasında pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. Ek olarak çiftçilerin yıllık tarımsal gelir düzeyleri ile organik/ iyi tarım algıları arasında negatif yönlü bir ilişkinin bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the fundamental problems of the nations. The concept of poverty is open to debate, but it is widely used to express the living standards of the individual and society. Societies that develop and implement policies to combat poverty are those with a higher level of welfare. Societies that ignore this issue are unwittingly forced to deal with many problems that are the result of poverty. There are more than one type of poverty and different policy instruments are applied for each type of poverty. The aim of this study is to determine the poverty levels and perceptions of the individuals living in Orhaneli district of Bursa province. Nine arguments were determined within the scope of the research, and T-test, Anova, correlation and regression analyses were performed using SPSS 25.0 package program. Analysis of the analysis results showed that individuals' perceptions of poverty vary according to their education level, and there is a positive relationship between poverty perception and household poverty. In addition, it was observed that there was a negative relationship between farmers' annual agricultural income levels and their perceptions of organic / good agriculture practices.