Salon hokeyi oyuncularının öfke düzeylerinin ve yaşam doyumlarının incelenmesi
The examination of the anger levels and life satisfaction of indoor hockey players
- Tez No: 687397
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, salon hokeyi oyuncularının öfke düzeylerinin ve yaşam doyumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma geçmişte veya halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle ortaya koymayı amaçlayan betimsel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmaya salon hokeyi süper lig ve 1. liginde aktif lisanslı spor yapan 140 kadın, 140 erkek olmak üzere toplam 280 salon hokeyi oyuncusu katılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyum Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi sürecinde öncelikle verilerin normal dağılım gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Verilerin normallik sınaması, Kolmogorov-Smirnov testi ve Skewness (Çarpıklık) - Kurtosis (Basıklık) değerleri ile test edilmiştir. Elde edilen veriler normal dağılım gösterdiği için verilerin analizinde parametrik testlerden Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelâsyon Katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık p0.05). Salon hokeyi oyuncularının yaşam doyum düzeyleri çeşitli değişkenler açısından değerlendirildiğinde; oyuncuların yaşam doyum düzeylerinin yaş, eğitim durumu ve meslek değişkenlerine göre anlamlı farklılık sergilediği belirlenmiştir (p0.05). Ayrıca, salon hokeyi oyuncularının yaşam doyum ve öfke düzeyleri arasında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the anger levels and life satisfaction of the indoor hockey players in terms of various variables. The research was designed in a descriptive survey model that aims to reveal a past or current situation as it exists. A total of 280 indoor hockey players, 140 women and 140 men, who are active licensed sports in the indoor hockey super league and 1st league, participated in the study. The data were obtained through Personal Information Form, Life Satisfaction Scale, and Trait Anger and Anger Expression Scale. In the process of data analysis, it was first evaluated whether the data showed a normal distribution or not. The normality test of the data was tested with Kolmogorov-Smirnov test and Skewness - Kurtosis values. Since the data obtained showed normal distribution, the Independent Groups t-Test, One-Way Variance Analysis and Pearson Correlation Coefficient, which are among the parametric tests, were used in the analysis of the data. Significance was tested at the p0.05). When the life satisfaction levels of the indoor hockey players were evaluated in terms of various variables; it was determined that the life satisfaction levels of the players showed a significant difference according to the variables of age, education level and profession (p0.05). In addition, it was found that there was no statistically significant relationship between the life satisfaction and anger levels of the indoor hockey players (p>0.05).