COVID-19 pandemisinin hemşirelik öğrencilerinin yaşam biçimi davranışlarına etkisi
Effect of COVID-19 pandemic on lifestyle behaviors in nursing students
- Tez No: 687408
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinin getirdiği yeni yaşam düzeninin hemşirelik öğrencilerinin yaşam biçimi davranışlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de 2020-2021 yılı akademik döneminde kayıtlı olan 62824 hemşirelik öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, Türkiye'de bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinden rastgele ve orantılı örnekleme yöntemi ile seçilen 25 üniversitenin 489 hemşirelik öğrencisi ile tamamlanmıştır. Veriler çevrimiçi anket yoluyla“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“Yaşam Biçimiyle İlgili Davranış Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis-H testi, Post-Hoc testleri ve Pearson ki-kare testinden faydalanılmıştır. Öğrencilerin pandemide en iyi oldukları alan sağlıklı beslenme, en kötü oldukları alan endişe ve strestir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a descriptive method in order to determine the effect of the new lifestyle brought by the COVID-19 pandemic on the lifestyle behaviors of nursing students. The population of the research consists of 62824 nursing students registered in Turkey in the academic year of 2020-2021. The research was completed with 489 nursing students from 25 universities selected by random and proportional sampling method from state and foundation universities in Turkey. The data were collected by means of an online questionnaire,“Sociodemographic Information Form”and“Lifestyle Related Behavior Questionnaire”. Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Post-Hoc tests and Pearson chi-square test were used to evaluate the data. During the pandemic, students are best at healthy eating, and worst at anxiety and stress.