Gingival porselenlerin renk değişiminin ve yüzey özelliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of color stability and surface properties of gingival porcelains
- Tez No: 687409
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE CANAN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı iki farklı gingival porselen maddelerinin ısıl döngü işlemi öncesi ve sonrasında ölçülen pürüzlülük, translusensi ve renkteki değişiminin değerlendirilmesi ve ısıl döngünün bunların üzerinde olan etkisini incelemektir. IPS e.max Ceram Gingiva (Ceram) ve IPS InLine Gingiva (InLine) diş eti porselenlerinin G1, G3, G5 renklerindeki porselen tozları kullanılmıştır. Toplamda 66 adet 2×10 mm boyutlarında disk şekilli örnek (n=11) hazırlanmıştır ve glaze edilmiştir. Örnekler porselen markasına göre 2 gruba ve renklerine göre 3 alt gruba ayrılmıştır. Isıl döngü tahmini ağız ortamında 5 seneye karşılık gelen 6000 döngü uygulanmıştır. Örneklerin renk ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri ısıl döngü öncesinde ve sonrasında gerçekleştirilmiştir. Renk ölçümleri spektrofotometre cihazı (Konica Minolta CM 3600A, Osaka, Japonya) ile yapılmıştır ve TEM ile incelenmiştir. Ardından renk değişimi ve translusensi parametreleri (TP) hesaplanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü (ortalama yüzey pürüzlülük [Ra; μm]) kontakt profilometere (Perthometer, M1 Mahr, Göttingen, Almanya) ile ölçülmüştür. Renk farkı, ısıl döngü öncesi pürüzlülük ve translusensi parametresi (TP) verileri Kruskal Wallis testi ile değerlendirilmiş, grupların farklılık gösterdiği durumda Dunn Bonferonni ikili karşılaştırma testi kullanılmıştır. Pürüzlülük ve translusensi parametresi (TP) verilerinin ısıl döngüye bağlı olarak değişimi gruplar arasında değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmesi ile ikili karşılaştırma testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Batyrbekova G. In Vitro Evaluation of Color Stability and Surface Properties of Gingival Porcelains, Hacettepe University Faculty of Dentistry, Prosthetic Dentistry Program Specialization Thesis, Ankara, 2021. The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of thermocycling on the color stability, translucency and surface roughness of two different gingival porcelain materials. Two gingival porcelains IPS e.max® Ceram Gingiva and IPS InLine Gingiva were tested. Using porcelain powders of G1, G3, G5 colors, a total of 66 disc-shaped specimens (n=11) 2×10 mm in dimension were prepared and glazed. The samples were divided into 2 groups according to the porcelain type and 3 subgroups according to their colors. The thermocycling was performed at 6000 cycles simulating an oral environment of 5 years. Color and surface roughness measurements of the samples were made before and after the thermocycling. Color measurements were made with a spectrophotometer (Konica Minolta CM 3600A, Osaka, Japan). Color change and translucency parameters were then calculated. Surface roughness (mean surface roughness [Ra; μm]) was measured using a contact profilometer (Perthometer, M1 Mahr, Göttingen, Germany). Color difference, roughness and translucency parameter (TP) data before thermocycling were evaluated with Kruskal Wallis test followed by Dunn Bonferonni paired comparison test. Two-way ANOVA in repeated measurements and pairwise comparison test with Bonferroni correction were used to evaluate the change in roughness and translucency parameter (TP) data between groups due to thermocycling.