The rise of documentary films during the Syrian uprising and the way it was portrayed
Suriye ayaklanması sırasında belgesel filmlerin yükselişi ve sektörün portrelenme şekli
- Tez No: 687419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
2011'den bu yana Suriye'de, Suriyeli belgesellerin sayısında istisnai ve alışılmadık bir yükseliş yaşanmıştır. 2011-2019 yılları arasında, resmi kurumun çerçevesi ve medya kurumlarının desteğinin dışında, en az 300 belgesel film üretildi. Bir kısmı sinema ekranlarının yanı sıra televizyon ekranlarında ve cep telefonu ekranlarında küresel erişime ulaşabilmiştir. Dünya çapında, Suriyeli belgeseller onlarca ödül kazanıp, Suriye'den bir ilk olarak 4 Oscar adayının seçilmesini sağladı. Bu çalışmada, 2011-2019 döneminde üretilen 300 Suriyeli belgesel filmi hakkında veri toplayarak ve o filmlerin yapım sürecine, temalarına, yapımına ve finansmanına bakarak, eleştirel inceleme şeklinde, Suriye belgesel endüstrisindeki 2011'den bu yana büyük değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, filmlerin diyalogları ve tartışmaları analiz ederek, artık vatandaşların ve amatörlerin girebildiği bir alan, sadece resmi kuruluşların veya uzmanların ellerinde olmadığını ve popüler bir endüstri haline geldiğini savunuyor. Çalışmada Suriye belgesellerin, Resmi kurumlarla bağlantılı olmayan özel bir endüstri haline geldiğini, söylemlerinin çoğu yönetici otoritenin açık sözlü bir eleştirme yöntemi olduğunu ve artık örtük eleştiri filmlerle sınırlı olmadığını açıklama hedeflenmiştir. Bu çalışma, söz konusu olan değişikliğin üç ana faktöre bağlı olduğunu öne sürüyor: film yapımcılarının siyasi ve devrimci dürtüsü yani yeni siyasi iklim, genel olarak lojistik ve teknik gelişme, uluslararası ilgi ve finansman mevcudiyeti. Çalışma, bu üç faktörün birbirleriyle ilişkisini, sektör üzerindeki etkileşimlerinin sonuçlarını, bu filmlerin uyguladığı temsil üzerindeki etkisini ve Suriye'yi, Suriyelileri ve Suriye meselesini nasıl yeniden gündeme getirdiklerini tartışıyor.
Özet (Çeviri)
The rise of Syrian documentaries since 2011 have been an extraordinary, unprecedented phenomenon in Syria. Between 2011 and 2019, Syrian filmmakers broke the governmental censorship ceiling, represented in the government's different media and cinema institution, and produced over 270 documentaries, some of which found global acclaim in the cinema, TV, and handheld realms, and have won dozens of awards around the world. Most notably, four Syrian documentaries were nominated for an Academy Award. After collecting and analyzing data on 270 Syrian documentaries produced in 2011-2019 - based on certain parameters such as the filmmakers, themes, and producers and funders - as well as reviewing the films in question and interviewing a group of filmmakers, the study concludes that the Syrian documentary industry has undergone a drastic shift since 2011 compared to the past status quo, for it became a populist industry that saw the involvement of citizens and amateurs after being an affair restricted to a closed circle of professionals. Also, the Syrian documentary industry became a private industry unshackled by official institutions. A majority of its output featured a rhetoric that is explicitly critical of the ruling power, compared to implicit criticism and non-critical films in the preceding years. The study argues that said shift is accorded with three main factors: political drive that filmmakers showed amid a new political atmosphere, logistic and technological advancement, and international focus and a resultant funding means. The study examines the interrelations among those three factors, their manifestations in the industry itself, their impact on the representation featured in Syrian documentaries, and how they depicted Syria, the Syrian people, and the Syrian issue to the world.