Muhasebe uygulamalarına getirdiği yenilikler açısından BOBİ FRS'nin TFRS, KÜMİ FRS ve MSUGT ile karşılaştırılarak incelenmesi
Examination of FRS for lmes in terms of its innovations in accounting applications comparison with TFRS, KUMI FRS and MSUGT
- Tez No: 687425
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme ile her geçen gün daha da gelişen ticaretin bir sonucu olarak finansal raporlamada standartlaşma bir zorunluluk haline gelmiştir. Devletler ve ilgili kurumlar tarafından finansal raporlamada standardın sağlanması için birçok çalışma yapılmıştır. Ülkemizde de çeşitli kurumlar tarafından finansal raporlama standartları için çalışmalar yürütülmüştür. Son olarak Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu kurulmuş, standart oluşturma ve geliştirme hususunda tek yetkili kurum olmuştur. Bu çalışmada ülkemizde 2017 yılında yürürlüğe giren 2018 yılından itibaren uygulanmakta olan Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS), Türkiye Muhasebe Standartları (TMS), Taslak halinde olan Küçük ve Mikro İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standartları (KÜMİ FRS) ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) karşılaştırılmıştır. BOBİ FRS'de yer alan bölümler üzerinden yapılan karşılaştırmalarda farklılıklara değinilmiştir. BOBİ FRS'nin TFRS'lere göre daha kolay ve anlaşılabilir olduğu görülmüştür. Fakat aynı kıyaslama KÜMİ FRS açısından ele alındığında, BOBİ FRS'nin daha detaylı ve karmaşık olduğu anlaşılmaktadır. BOBİ FRS ve MSUGT arasında yapılan karşılaştırmalarda ise MSUGT'de birtakım değerleme hükümlerinin bulunmaması sebebiyle ihtiyaca uygun, karşılaştırılabilir bilgi sağlamaktan uzak olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Standardization in financial reporting has become a necessity as a result of globalization and ever-developing trade. Many studies have been carried out by governments and related institutions to ensure the standard in financial reporting. Also, in our country, studies have been carried out for financial reporting standards by various institutions. Eventually, the Public Oversight, Accounting, and Auditing Standards Institution was established and became the only authorized institution for setting and developing standards. In this study, the Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Enterprises (FRS for LMEs), which have been in force in our country in 2017 and have been implemented since 2018, and Turkish Financial Reporting Standards (TFRS), Turkish Accounting Standards (TAS), Financial Reporting Standards for Small and Micro Enterprises which are in draft form, and Reporting Standards (KUMİ FRS) and Accounting System Implementation General Communique (MSUGT) were compared. Differences were mentioned in the comparisons made over the sections in FRS for LMEs. It has been seen that the FRS for LMEs is easier to understand than TFRSs. However, when the same comparison is considered in terms of KUMİ FRS, it is understood that FRS for LMEs is more detailed and complex. When FRS for LMEs is compared with MSUGT, it is seen that MSUGT is far from providing relevant comparable information due to the absence of some valuation clauses.