Yapay zekâ uygulamalarının reklam ve pazarlama aktivitelerine etkileri: Sektör çalışanları ile bir araştırma
Effects on advertising and marketing activities of artificial intelligence applications: A research with sector employees
- Tez No: 687440
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SÜHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin gelişimiyle pazarlama ve reklam dünyasının kitlelere ulaşma şekli de değişime uğramış, markalar tüketicilerin taleplerini farklı yöntemlerle anlamaya başlamıştır. Özellikle pek çok yapay zekâ sistemlerinin gelişimi reklam ve pazarlama sektörü üzerinde de etkili olmaya başlamış, markalar için büyük avantajlar sağlamaktadır. Markalar artık tüketicilerin neler talep edebileceğini önceden bilebilmektedir ve ürünlerinin satın alma aşamasını kolaylaştırmayı başarmıştır. Bu konu üzerindeki gelişmeler devam etmekle birlikte, yeni fikirler de ortaya çıkmaya başlamış ve devam eden tüketiciyi anlamaya odaklı analizlerin gelişmesine olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the reaching the masses way of the marketing and advertising world has changed and brands have begun to understand the demands of consumers in different ways. Especially the development of many artificial intelligence systems has begun to be effective on the advertising and marketing sector and provides great advantages for brands. Brands can know in advance what consumers can demand and they have managed to facilitate the purchase phase of their products.While developments on this subject continue, new ideas have also started to emerge and this has enabled the development of ongoing analysis focused on consumer understanding.