Yapay zekanın pazarlama iletişiminde kullanımı
The use of artificial intelligence in marketing communication
  1. Tez No: 901623
  2. Yazar: SEVTAP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, yapay zekâ teknolojilerinin büyük e-ticaret firmalarının pazarlama iletişimi süreçlerindeki devrim niteliğindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, Amazon, eBay ve Alibaba gibi küresel liderlerin yapay zekâ uygulamaları derinlemesine ele alınmış, bu firmalardan edinilen veriler ışığında Yapay Zekânın pazarlama stratejilerine olan katkıları incelenmiştir. Bu araştırmada, nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler aracılığıyla, yapay zekânın pazarlama iletişiminde müşteri deneyimini nasıl kişiselleştirdiği, reklam hedeflemelerini nasıl optimize ettiği ve veri analitiği ile karar alma süreçlerini nasıl dönüştürdüğü detaylandırılmıştır. Araştırma kapsamında, Amazon, eBay ve Alibaba'nın Türkiye şubelerinden dokuz üst düzey yetkili ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, yapay zekâ çözümlerinin bu büyük e-ticaret firmalarına önemli rekabet avantajları sunduğunu ve verimlilik ile müşteri memnuniyetini artırmada kilit bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, Yapay Zekânın pazarlama iletişiminde sunduğu yenilikçi yaklaşımları ve potansiyel kullanım alanlarını detaylandırarak, e-ticaret sektöründeki diğer firmalar için yol gösterici bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the revolutionary impact of artificial intelligence technologies on the marketing communication processes of major e-commerce companies. The study focuses on in-depth analyses of AI applications by global leaders such as Amazon, eBay, and Alibaba, investigating the contributions of artificial intelligence to marketing strategies based on data gathered from these firms. In this research, the qualitative data collection method of semi-structured in-depth interviews was used. Through the interviews, it was detailed how artificial intelligence personalizes customer experience in marketing communication, optimizes advertising targeting, and transforms decision-making processes with data analytics. The study involved interviews with nine senior executives from the Turkish branches of Amazon, eBay, and Alibaba. The findings indicate that AI solutions provide these large e-commerce firms with significant competitive advantages, playing a key role in enhancing efficiency and customer satisfaction. This study details the innovative approaches and potential applications of AI in marketing communication, offering a guiding framework for other companies in the e-commerce sector.