Suriyeli göçmenlerin sosyo-demografik özelliklerine göre ruhsal semptomlarının incelenmesi ve müdahale önerileri
Investigation of the mental symptoms of Syrian migrants according to the socio-demographic characteristics and interventions
- Tez No: 687441
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Suriye'den göç eden kişilerin bazı demografik özelliklerine göre sahip oldukları ruhsal semptomların belirlenmesi ve çözüm önerisi üretme amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul ili; Sultangazi, Pendik, Bağcılar, Kağıthane ilçelerinde yaşayan Suriye'den göç etmiş 18 yaş ve üzeri kişiler katılım sağlamıştır. Çalışma, 62'si kadın, 41'i erkek toplam 103 kişi yapılmıştır. Veri toplama aşamasında katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu ve Symptom Check List (SCL-90) ölçeği uygulanmıştır. Değişkenler ve kullanılan ölçek ve alt boyutları arasındaki farklılıkları elde etmek için t-Testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; cinsiyet, Türkçe konuşabilme durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, geri dönmeyi düşünme durumu ve yaşadığı yere ait hissetme durumları ile SCL-90 alt boyutları arasında istatistiksel olarak farklılığa rastlanmamıştır. Yaş grupları, medeni durum, kendi mesleğini yapma, psikolojik hastalığı olma, kronik hastalığı olma, çalışma durumu, kendini yalnız hissetme, yaşadığı yerden memnun olmama, ayrımcılığa uğrama ve kendini güvende hissetme grupları arasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda bazı alt boyutlarda farklılaşma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the mental symptoms that people who emigrated from Syria have based on some demographic characteristics and to produce a solution proposal. Participants of the study are aged 18 and over who had emigrated from Syria living in Sultangazi, Pendik, Bağcılar, and Kağıthane districts in İstanbul. The study conducted a total of 103 people, 62 of whom were women and 41 of whom were men. The sociodemographic datasheet and the Symptom Check List (SCL-90) scale were applied to the participants during the data collection phase. T-test and one-way variance analysis (one way ANOVA) was performed to obtain the differences between the variables and the scale and sub-dimensions used. As a result of this study, there was no statistical difference between gender, Turkish speaking status, education status, working status, thinking about going back and feeling belonging to the place where they lived, and the SCL-90 sub-dimensions. Age groups, marital status, the status of making their profession, psychological illness, chronic illness, working status, feeling alone, dissatisfaction with where they live, discrimination, and feeling safe as a result of statistical analysis among groups some lower levels of differentiation areobserved.