Isolation, ıdentification and cultivation of antarctic microalgae
Antarktik mikroalglerinin i̇zolasyonu, tanimlanmasi ve kültivasyonu
- Tez No: 687458
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antarktika, Güney Okyanusu ile çevrili Güney kutbunda bulunan kıtadır. Bu kıta dünyadaki en soğuk, en kuru, en rüzgarlı bölgedir. Aynı zamanda yeryüzünde bulunan en belirgin ekstrem şartları gösterebilen sayılı yerlerinden biridir. Bu yüzden ekosisteminin farklı ve karmaşık bir yapıya sahip olduğu görülebilmektedir. Bölgenin fotosentetik birincil üreticileri mikroalglerdir. Bu mikroorganizmalar yüksek uyum mekanizmaları sayesinde Antarktika'daki ekstrem koşullarda bile canlılığı sürdürmeye devam edebilirler. Adaptsayon sürecinde bünyesinde değerli birçok metabolitler üretirler. Bu yüzden kutup mikroalgleri diğer bölgelerdeki mikroalglere kıyasla daha farklı biyokimyasal içeriğe sahiptirler. Bu çalışmada, Batı Antarktika yarımadasından toplanan su ve buz örneklerindeki canlılığın incelenmesi, tanımlanması ve karaterizasyonu hedeflenmiştir. Bu amaçla 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile Horseshoe Adası Skua Gölü kıyılarından toplanan su örnekleri üzerinde izolasyon ve tür tanımlaması çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İzolasyon sonucu elde edilen örneğin 16S rRNA gen bölgesinin dizi analizi sonucunda Chlorella variabilis olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları NCBI Gen Bankası'na Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 olarak yüklenerek literatüre kazandırılmıştır. Bu aşamanın ardından, mikroalg büyümesi BG-11 mediumunda sürekli aydınlatma ile 4°C ve 27 °C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta yapılmış ve çeşitli karakterizasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan tez çalışması sonucunda 4°C ve 27°C'de büyüme oranları sırasıyla 0.02 ve 0.18 gün-1 olarak belirlenmiştir. En yüksek lipid içeriği kuru kütlenin %49'u olarak 27°C büyüme koşulunda belirlenmiştir. En yüksek protein içeriği, kuru kütlenin %31'i olarak 4°C büyüme koşulunda gözlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda tanımlanan yeni türün antioksidan, antibakteriyal ve antifungal özelliği olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, biyoaktif maddelere sahip olan Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001'in, sağlık ve kozmetik alanındaki potansiyel biyoteknolojik uygulamalar ile gıda uygulamalarında da kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antarctica is a continent which is surrounded with Southern Ocean in the South Pole. This continent is the coldest, driest, windiest region in the world. It is also one of the few places on earth that can show the most obvious extreme conditions. Therefore, it is observed that the ecosystem has a different and complex structure. The photosynthetic primary producers of the region are microalgae. Thanks to their strong adaption mechanisms, these microorganisms can continue to survive even in extreme conditions in Antarctica. During the adaptation process, they produce many valuable metabolites. Therefore, polar microalgae have different biochemical contents compared to microalgae in other regions. In this study, it was aimed to examine, identify and characterize the viability in water samples collected from the West Antarctic peninsula. For this purpose, isolation and identification studies of species were carried out on water samples which was collected in the 3rd National Antarctic Science Expedition from the coasts of Horseshoe Island Skua Lake. As a result of 16S rRNA gene region sequence analysis of the sample isolation, Chlorella variabilis was determined. Results of the analysis were uploaded to NCBI GenBank as Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 (GenBank Accession number: MN372092). After this, microalgae growth was performed in BG-11 medium at continuous illumination and two different temperatures, 4°C and 27°C, and characterization studies were carried out. As a result of the thesis study, the growth rates at 4°C and 27°C were determined as 0.02 and 0.18 day-1, respectively. The highest lipid content was determined as 49% of the dry mass at 27°C growth condition. The highest protein content was observed at 4°C growth condition as 31% of dry mass. As a result of the antimicrobial analysis, it was seen that the new identified microalgae species has antioxidant, antibacterial and antifungal properties. In line with the findings, it can be reported that Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001, which has bioactive substances, can be used in food applications together with potential biotechnological applications in the field of cosmtic and health.