Antibiyotik üretici streptomisetlerin izolasyonu, identifikasyonu, aktif metabolitlerinin saflaştırılması ve karakterizasyonu
The isolation and identification of antibiotic producing streptomycetes, purification and characterization of active metabolites
- Tez No: 202885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısmada, antibiyotiklere çoklu dirençli bakteriler basta olmak üzere klinik açıdan önemli bakterilere karsı antibakteriyal aktivite gösteren streptomisetlere ait sekonder metabolitlerin kesfi hedeflenmistir. Bu amaçla, Mugla ve civarındaki degisik bitki örtülerinin bulundugu topraklardan izole edilmis Streptomyces cinsine ait oldugu belirlenen 154 farklı izolat kullanılmıstır. Bütün izolatların 10 Gram pozitif ve 9 Gram negatif bakteri üzerindeki antibakteriyal aktiviteleri spektrum-plak metodu kullanılarak belirlenmistir. zolatların 112'sinde (% 72.7) Gram pozitif, 40'ında (% 25.9) Gram negatif hedef bakterilere karsı antibakteriyal aktivite tespit edilmistir. Gram pozitif hedef bakterilere karsı antibakteriyal aktiviteye sahip izolatların % 66.9'unun ve Gram negatif hedef bakterilere karsı antibakteriyal aktiviteye sahip izolatların % 60'ının gri renkli havai misel tasıdıgı görülmüstür. Antibakteriyal aktivite ve etki spektrumları dikkate alınarak seçilen 3 izolatın nümerik taksonomisi ve moleküler karakterizasyonları yapılmıstır. Morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal kriterler kullanılarak yapılan identifikasyonlara göre OC. 25-4 kodlu izolat S. bambergiensis, OC. 35-1 kodlu izolat S. griseorubens ve OC. 124-2 kodlu izolat S.griseoflavus olarak identifiye II edilmistir. 16S rRNA gen nükleotid sekans analizleri Applied Biosystems MicroseqTM mikrobiyal analiz yazılım ve veri tabanı kullanılarak karsılastırıldıgında OC. 25-4 kodlu izolat % 99 oranında S. bambergiensis, OC. 35-1 kodlu izolat % 100 oranında S. griseorubens ve OC. 124-2 kodlu izolat % 99.6 oranında S. griseoflavus türleri ile benzerlik gösterdigi belirlenmistir. dentifiye edilen bu susların, antibakteriyal aktivite açısından aktif sekonder metabolitlerinin miktarının artırılması amacıyla bazı kültivasyon parametreleri optimize edilmistir. Her 3 sus için Tryptone - Yeast Ekstrakt - Glikoz Broth (TYGB) en uygun sporulasyon ortamı olarak tespit edilmistir. S. bambergiensis OC. 25-4 ve S. griseorubens OC. 35-1 suslarının fermentasyonu için en uygun ortamın Fermentasyon Ortamı 2 oldugu, optimum fermentasyon süresinin ise 120 saat oldugu tespit edilmistir. S. griseoflavus OC. 124-2 susunun fermentasyonu için en uygun ortamın Fermentasyon Ortamı 1 oldugu, optimum fermentasyon süresinin ise 144 saat oldugu tespit edilmistir. Seçilen susların aktif bilesiklerinin elde edilmesi amacıyla solvent ekstraksiyonu yapılmıs ve en yüksek antibakteriyal etkiye sahip ekstrakt S. griseoflavus OC. 124-2 susuna ait etil asetat ekstraktı olarak belirlenmistir. Bu ekstrakt, S.aureus ATCC 25923 ve S.maltophilia MU 52 suslarının gelisimini sırasıyla 23 mm ve 22 mm çapında inhibisyon zonları ile inhibe etmistir. Bu ekstraktta bulunan antibakteriyal aktiviteye sahip metabolitin saflastırılması kromatagrafik teknikler kullanılarak yapılmıs ve elde edilen saf aktif metabolitin preperatif ince tabakada Rf degeri 44.5 olarak bulunmustur. Bu metabolitin yapısının aydınlatılması elementel analiz, UV, 1H-NMR, 13C-NMR, APT-13C-NMR ve FT-IR spektrumları alınarak saglanmıstır. Bu spektroskopik çalısmalar sonucunda elde edilen verilere göre kısmen karakterizasyonu yapılan aktif metabolitin aminoglikozit yapısında bir antibiyotik olabilecegi, moleküler agırlıgının 563 g/mol ve kapalı formülünün C22H41N7O10 oldugu bulunmustur. Anahtar Kelimeler : Streptomyces, Antibiyotik, dentifikasyon, Aktif Metabolit, Kimyasal Karakterizasyon
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the secondary metabolites belonging to Streptomycetes that have antibacterial activity against clinically important bacteria, mostly against bacteria with multi-resistant antibiotics. For this purpose, 154 different isolates identified as belonging to Streptomyces isolated from the soil of varied vegetation in and around Mugla Province were used. The antibacterial activities of all these isolates against 10 Gram positive and 9 Gram negative bacteria have been identified by using spektra-plak method. In 112 (72.7 %) isolates antibacterial activities against Gram positive, in 40 (25.9 %) isolates against Gram negative bacteria have been determined. 66.9 % of the isolates showing antibacterial activity against Gram positive bacteria and 60 % of those isolates with antibacterial activity against Gram negative bacteria have been found to carry gray aerial mycelia. Numeric taxonomy and molecular characterization of the three isolates selected by considering their antibacterial activity and effect spectra have been obtained in this research. According to the identifications by using morphological, physiological and biochemical criteria OC. 25-4 coded isolate was identified as S. bambergiensis, OC. 35-1 coded isolate as S.griseorubens, and OC. 124-2 coded isolate as S.griseoflavus. II It has been found that, in the analysis of the nucleotide sequence of the 16S rRNA gene of the OC. 25-4 coded isolate shows 99 percent similarity to S. bambergiensis, OC. 35-1 coded isolate 100 % similarity to S.griseorubens and OC. 124-2 coded isolate 99.6 percent similarity to S.griseoflavus when compared by using Applied Biosystems MicroseqTM microbial analysis software and data-base. Some cultivation parameters of these identified strains have been optimized in order to increase the number of secondary metabolites active in terms of antibacterial activity. For each of these three strains Tryptone ? Yeast Extract ? Glucose Broth (TYGB) was determined as the most suitable sporulation medium. For the fermentation of S. bambergiensis OC. 25-4 and S.griseorubens OC. 35-1 strains, Fermantation Medium 2 was found to be most suitable medium, and their optimum fermantation duration was 120 hours. On the other hand, for S.griseoflavus OC.124-2 strain Fermentation Medium 1 was found most suitable medium, and duration of their fermentation was 144 hours. Solvent extraction was made in order to obtain the active compounds of selected strains. The extract with the highest antibacterial effect was seen in ethyl acetate extract belonging to S.griseoflavus OC.124-2 strain. This extract inhibited the growth of S. aureus ATCC 25923 and S. maltophilia MU 52 strains respectively with 23 mm and 22 mm diameter inhibition zones. In this extract, the purification of metabolite with antibacterial activity was carried out by using chromatographic techniques and Rf value of this pure active metabolite in preparative-thin layer was found as 44.5. The identification of the structure of this metabolite was obtained by making the elemental analysis and using UV, 1H-NMR, 13C-NMR, APT- 13C-NMR anf FT-IR spectra. There might be antibiotics in the aminoglikozid nature of partially characterized metabolite according to the findings obtained from these spectroscopic studies and its molecular weight was found 563 g/mol and the closed formulation as C22H41N7O10. Key words : Streptomyces, Antibiotic, Identification, Active Metabolite, Chemical characterization