Nöroşirurji kliniğinde yatan yaşlı hastaların kırılganlık düzeyi ile iyileşme kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of vulnerability and recovery quality of elderly patients hospitalized in the neurosurgery clinic
  1. Tez No: 687476
  2. Yazar: BENSU GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nöroşirurji Kliniğinde Yatan Yaşlı Hastaların Kırılganlık Düzeyi ile İyileşme Kalitesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma nöroşirurji kliniğinde yatan yaşlı hastaların kırılganlık düzeyi ile iyileşme kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırma Ekim 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında arasında“Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Daılı”kliniğinde tedavi gören 65 yaş ve üzeri 105 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında; sosyodemografik verileri içeren“Tanıtıcı Bilgi Soru Formu”,“Edmonton Kırılganlık Ölçeği”,“İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40)”kullanıldı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Spearman Kolerasyon Analizi, Kruskall Wallis H Testi, Wilcoxon T testi, Mann Whitney U testi ile analiz edildi. Anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 71,53 ±6,08 'dir. Hastaların ameliyat öncesi dönem Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EFS-AÖD) puan ortalaması 7,73±2,52 ve ameliyat sonrası dönem Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EFS-ASD) puan ortalaması 7,57±1,88 olarak saptandı. Ameliyat sonrası dönem İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40) puan ortalaması ise; 134,49±11,09 ve İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40) alt boyut puan ortalamaları: fiziksel konfor 40,43±4,87, emosyonel durum 34,82±3,07, hasta desteği 24,48±3,81, fiziksel bağımsızlık 12,59±2,00, ağrı 22,15±3,42 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship between the Level of Vulnerability and Recovery Quality of Elderly Patients Hospitalized in the Neurosurgery Clinic Purpose: This study was carried out to examine the relationship between frailty level and recovery quality of elderly patients hospitalized in the neurosurgery clinic. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 105 patients aged 65 and over who were treated at the Ege University Health Practice and Research Center, Department of Neurosurgery between October 2019 and June 2021. In the collection of data;“Descriptive Information Questionnaire”,“Edmonton Vulnerability Scale”,“Quality of Recovery-40 (QoR-40) Questionnaire”was used, which included sociodemographic data. Data were analyzed with number, percentage, mean, standard deviation, Spearman Correlation Analysis, Kruskal Wallis H Test, Wilcoxon T test, Mann Whitney U test. Significance level was accepted as 0.05. Results: The mean age of the patients participating in the study was 71.53 ±6.08. The preoperative Edmonton Frailty Scale (EFS-ASD) mean score of the patients was 7.73±2.52 and the postoperative Edmonton Fragility Scale (EFS-ASD) mean score was 7.57±1.88. If the mean score of the Quality of Recovery-40 Scale (QoR-40) in the postoperative period is 134.49±11.09 and Quality of Recovery-40 Scale (QoR-40) sub-dimension mean scores: physical comfort 40.43±4.87, emotional state 34.82±3.07, patient support 24.48±3.81, physical independence Pain was found to be 12.59±2.00 and 22.15±3.42.