Tek etkili absorbsiyonlu bir soğutma sisteminde ilave bir ısı değiştirici eklenmesinin etkileri: Termodinamik analiz
In a single-acting absorption cooling systemeffects of adding additional heat exchanger:thermodynamic analysis
  1. Tez No: 687477
  2. Yazar: TURGUT ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. TAHİR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada iklimlendirme ve soğutma sistemleri genel olarak ve çoğunlukla buhar sıkıştırmalı veya buhar emme sistemleri ile yapılmaktadır. Bu sistemler yüksek oranda enerji çekmektedirler. Güneş enerjisinin veya herhangi bir atık enerji kaynağının optimum şekilde kullanılmasına ve bunun sonucunda çok büyük tasarrufların sağlanmasına yol açabilen uygun bir atık enerji kullanma sistemi tasarlamak, kullanılan elektrik enerjisi miktarını azaltır ve global ısınma yönünden pozitif etkilere sahip olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı güneş enerjisi ile desteklenmiş, absorbsiyon yataklı, soğurmalı bir iklimlendirme sisteminin termodinamik ve ekserji analizlerinin yapılmasıdır. Temel çalışmada akışkan çiftlerinin ekserji analizi ve termodinamik analizler ile hangisinin daha verimli olduğunu anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra temel tek kademeli soğurmalı sisteme ek bir ısı değiştirici daha ilave edilerek sistem verimliliğin ne kadar arttığı gözlemlenmiştir. Çalışmada, Sistemin performans açısından performans katsayısı (COP) emici sıcaklığı, jeneratör sıcaklığı ve konsantrasyon farkları göz önünde bulundurularak performans kirterleri iredelenmiş, absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin termodinamik ve ekserji analizleri yapılmış ve ekserji yıkımları elde edilmiştir. Atıl enerji olarak güneş enerjisinin kullanımına odaklanmış olunup aynı zamanda absorbsiyon yatakları konvansiyonel buhar sıkıştırma kompresörlerinin yerini almıştır. İklim koşulları göz önünde bulundurularak herhangi bir yerde absorbsiyonlu sistemler devreye alınabilir. Çalışmada Amonyak-Lityum Nitrat çiftinde COP artışı 0,494'den 0,85'e çıkarak en büyük artışı göstermiştir. Lityum Bromür-Su çalışma çiftinde COP artışı 0,556'den 0,749'a çıkarak en büyük ikinci artışı göstermiştir. Bunu 0,458 den 0,584 ye çıkan Amonyak-sodyumtiyosiyanit ve 0,541 de 0,57 e çıkan Amonyak-Su çiftti izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Air conditioning and cooling systems in the world are generally and mostly made with vapor compression or vapor absorption systems. These systems draw a high amount of energy. It is thought that designing an appropriate waste energy utilization system, which can lead to the optimum use of solar energy or any waste energy source and as a result, to provide huge savings, will reduce the amount of electrical energy used and have positive effects in terms of global warming. The aim of this study is to conduct thermodynamic and exergy analyzes of an absorption air conditioning system supported by solar energy. In the basic study, it has been tried to understand which one is more efficient by exergy analysis and thermodynamic analysis of fluid pairs. In addition, by adding an additional heat exchanger to the basic single-stage absorption system, it has been observed how much the system efficiency has increased. In the study, the performance criteria of the system were examined by considering the coefficient of performance (COP), absorber temperature, generator temperature and concentration differences, thermodynamic and exergy analyzes of absorption cooling systems were made and exergy destructions were obtained. Focusing on the use of solar energy as inert energy, absorption beds have replaced conventional vapor compression compressors at the same time. Absorption systems can be commissioned anywhere, taking into account the climatic conditions. In the study, the COP increase in the Ammonia-Lithium Nitrate couple showed the greatest increase from 0.477 to 0.85. The COP increase in the Lithium Bromide-Water study pair showed the second largest increase, from 0.556 to 0.749. This was followed by the Ammonia-sodium thiocyanide pair, which increased from 0.458 to 0.584, and the Ammonia-Water couple, which increased from 0.541 to 0.57.