Assortment planning considering split orders
Bölünmüş sevkiyat miktarını enazlamak için çeşit planlama
  1. Tez No: 687482
  2. Yazar: DUYGU SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. OYA KARAŞAN, PROF. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Birden çok ürün içeren siparişlerin tüm ürünlerin aynı depoda bulunmamasına bağlı olarak tek seferde karşılanamaması paketleme ve taşımacılık masraflarını artırıp teslimatta gecikmelere sebep olmaktadır. Bu elektronik perakendecilerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir. Depoların kapasitesi sınırlı olduğu için bütün ürünlerin bütün depolarda bulundurulması mümkün olmamaktadır. Tek bir sevkiyat ile karşılanamayan siparişlerin sayısının azaltılması için depoların kısıtlı kapasitelerinin hangi ürünler için kullanılmasına karar verilmesi veya bölünmüş siparişlerin konsolidasyon yöntemiyle birleştirilerek maliyetin düşürülmesi gerekmektedir. Bu problem NP-zor sınıfına ait olduğundan literatürdeki çözümler sezgisel algoritmalara dayanmaktadır. Bu çalışmada bu problemi büyük ölçeklerde çözebilmek için kesin ve sezgisel yöntemler incelenmiştir. Geliştirilen sezgisel yöntemlerden birkaçı Jehl ve ark. (2018) modelinin doğrusal gevşetme çözümünü kullanmaktadır. Bu bağlamda doğrusal gevşetme çözümünün analitik karakterizasyonu da yapılmış, ürünlerin en fazla üç farklı değer alabildiği ve bu değerlerden en fazla bir tanesinin kesirli olduğu kanıtlanmıştır. Literatürde ikili kesirli programlama problemlerinin çözümü için önerilen bir algoritmadan faydalanılarak bu çözümün doğrusal gevşetme modeli çözülmeksizin bulunabileceği gösterilmiştir. Ayrıca birden çok depo olduğunda veya bir merkez depo ile bir dağıtım deposu beraber düşünüldüğünde de benzer bir özelliğin varlığı ispatlanmıştır. Bunlara ek olarak literatürde önerilmiş olan açgözlü sıralama algoritmasının çalışma mantığı teorik olarak temellendirilmiş, bu algoritmanın dinamik versiyonu geliştirilmiştir. Önerilen algoritmaların çözüm kalitesini ve tamsayı programlama modelinin çözüm zamanını değerlendirmek için geniş çaplı bir sayısal çalışma yapılmış ve problem zorluk seviyesinin kapasite, ürün ve sipariş sayısına göre değişimi irdelenmiştir. Ayrıca çeşit planlama problemi konsolidasyon problemi ile birlikte modellenmiş, sayısal çalışmalarla modelin performansı bu iki problemin ardışık olarak çözülmesiyle elde edilen çözüm ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When multi-item orders cannot be satisfied through a single shipment stemming from not having all the items in an order in the same warehouse, the cost of packaging and transportation increases and the delivery of the orders can be delayed. In this regard, split order problem is one of the most significant challenges that the online retailers face. As the capacities of the warehouses are limited, it is not possible to stock every item in every warehouse. To minimize the number of orders that cannot be satisfied in a single shipment, it is important to determine how the limited capacities of the warehouses should be allocated to items or it is necessary to decrease the transportation costs through consolidating the split orders. Since this problem is NP-hard, the previous studies in the literature are based on heuristic algorithms. In this study, exact and heuristic methods have been examined to solve large scale problems. Some of the heuristic algorithms offered uses the LP relaxation of the model provided by Jehl et al. (2018). In this sense, the analytical characterization of the optimal solution of the LP relaxation has also been revealed. It is proved that the allocation variables can only take three different values at most one being fractional. It is shown that this solution can be found without actually solving the LP relaxation by benefiting from an algorithm offered in literature to solve 0-1 fractional programming problems. Moreover, it is proved that a similar characterization is preserved for multiple warehouses or when a central depot with unlimited capacity and a forward distribution center are considered together. Additionally, the working principle of the greedy ranking algorithm offered in the literature is theoretically justified and a dynamic version of this algorithm is developed. To evaluate the performance of the heuristic algorithms offered and the run time of the integer programming problem, an extensive numerical study has been conducted. The change in the difficulty level of the problem based on the plant capacity, the number of orders, and the number of stock keeping units (SKU) is scrutinized. Furthermore, the assortment allocation problem is modeled together with the consolidation problem. The performance of the model is evaluated through comparing its solution to the solution obtained through solving two problems consecutively.