Attitudes of citizens towards IoT-based smart city applications and use: development of an adoption model using structural equation modeling
Kent sakinlerinin IoT tabanlı akıllı şehir uygulamalarına ve bu uygulamaların kullanımına karşı tutumu: yapısal eşitlik modeli kullanarak bir kabul modeli geliştirilmesi
- Tez No: 687483
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Vatandaş merkezli akıllı şehir hizmetleriyle, kamu sektörünün daha verimli hale gelmesi, daha fazla kamusal değer yaratılması ve tüm vatandaşlar için yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Ancak, herhangi bir teknoloji pazara girmeden önce, benimsemeyi kolaylaştıran faktörler araştırılmalıdır. Bu çalışmada, vatandaşların nesnelerin interneti tabanlı akıllı şehir hizmetlerini kullanma motivasyonlarının son kullanıcı bakış açısıyla anlaşılması amaçlanmaktadır. Burada önerilen ve Akıllı Şehir Hizmetleri Kabul Modeli (SCSAM) olarak adlandırılan araştırma modeli, akıllı şehir kavramının insan, teknoloji ve kurum boyutları üzerine inşa edilmiştir. Benimsenen sıralı açıklayıcı karma yöntem tasarımına uygun olarak, önce, önerilen model istatistiksel olarak doğrulandı ve hipotezler, 640 yanıtlayıcının (359 erkek ve 281 kadın) katılımı ile elde edilen çevrimiçi anket verilerinin kullanıldığı Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edildi. Daha sonra, ilki ankette sorulan açık uçlu soruya verilen cevaplardan, ikincisi ise nicel verilerin analiz sonuçlarına göre tasarlanmış yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen iki farklı nitel veri seti analiz edildi. Son aşamada, farklı veri kaynaklarına uygulanan nicel ve nitel analizlerin sonuçları toplu olarak değerlendirilerek, nesnelerin interneti tabanlı akıllı şehir hizmetlerinin benimsenmesine ilişkin değerli ve güçlü bulgular elde edildi. Bu doktora çalışması, literatürde nesnelerin interneti tabanlı akıllı şehir hizmetlerinin kabulünü araştıran çok az sayıdaki çalışmalardan biridir. Ayrıca, SCSAM, akıllı şehir kavramının insan, teknoloji ve kurumsal boyutlarına dayanan tamamen orijinal bir kabul modelidir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, kent merkezlerindeki teknolojik dönüşümün hızlandırılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi adına ilgili tarafların etkin stratejiler geliştirmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Citizen-centric smart city services aim to make the public sector more efficient, create more public value and improve quality of life (QoL) for all citizens. However, before any technology enters the market, the factors making the adoption easier should be investigated. Here, the researcher aims to explore the citizens' motivations to use smart city services, from end-users' perspective. The proposed research model, Smart City Services Acceptance Model (SCSAM), built over the human, technology, and institutions dimensions of smart city concept. Based on the sequential explanatory mixed method design adopted here, first, the researcher statistically validated the proposed model and tested the hypotheses with online survey data of 640 respondents (359 males, 281 females) by using Structural Equation Modeling (SEM). Then, two different qualitative data sets were analyzed: the first data set was the answers given to the open-ended question in the questionnaire, and the second was semi-structured interviews designed according to the analysis results of quantitative data. Finally, valuable and strong findings were obtained regarding the adoption of IoT-based smart city services by collectively evaluating the results of quantitative and qualitative analysis applied to different types of data sources under mixed method design. This is one of the very few studies in the literature investigating the acceptance of IoT-based smart city services. Additionally, SCSAM is the only acceptance model in the literature based on the human, technology, and institutional dimensions of smart city concept. The findings obtained here will help local administrations and service providers to develop better strategies to accelerate technological transformation and improve the QoL in urban.