Dirsek kontraktür hastalarında medial yaklaşım ile cerrahi sonuçlarımız
Our surgical results with medial approach in elbow contractures
  1. Tez No: 687487
  2. Yazar: CANER MESUT MATARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE BAKİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dirsek kontraktürü sebebiyle medial cerrahi yaklaşımla opere edilen hastaların, ameliyat öncesi ve sonrası klinik ve radyolojik sonuçların değerlendirilmesi. Materyal ve Metod: 2010-2020 yılları arasında 26 hastanın 27 dirseği çalışmaya dahil edildi. Hastalar medial cerrahi yaklaşım ile opere edildi. Hastaların yaş ortalaması 50,8 (2-66) idi. Hastaların ortalama takip süresi 61,1 ay (18-120) idi. Hastaların ameliyat öncesi standart ön-arka röntgenografileri çekildi. Preoperatif Mayo dirsek skorları, fleksiyon-ekstansiyon ve supinasyon-pronasyon açıklıkları postoperatif dönemle karşılastırıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası ulnar sinir şikayetlerinin varlığı değerlendirildi. Hastaların son kontrollerdeki muayene ve röntgenografi verileri elde edildi ve değerlendirildi. Bulgular: Etiyolojilerine bakıldığı zaman 14 hasta posttravmatik, 7 hasta idopatik, 1 hasta sinovit (sinovyal kondromatozis), 1 hasta (bilateral) konjenital, 1 hasta immobilizasyon, 1 hastada sekonder osteoartrit (RA ve Amatör sporcu) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of pre- and postoperative clinical and radiological results of patients operated with medial surgical approach due to elbow contracture. Material and Method: Between 2010 and 2020, 27 elbows of 26 patients were included in our study. The mean age of the patients at the time of surgery was 50.8 (2-66). The mean follow-up time of the patients was 61.1 months (18-120). Standard anteroposterior radiographs of our patients were taken preoperatively, and preoperative Mayo elbow scores, flexion-extension and supination-pronation apertures were compared with the postoperative period. The presence of ulnar nerve complaints was evaluated before and after surgery. Examination and x-ray data of the patients at the last controls were obtained and evaluated. Results: When the patients were examined according to their etiology, 14 patients were posttraumatic, 7 patients were idiopathic, 1 patient was synovitis (synovial chondromatosis), 1 patient (bilateral) was congenital, 1 patient was immobilization, 1 patient was secondary osteoarthritis (RA and amateur athlete).