Sağlık çalışanlarında tükenmişliğin iş doyumuna etkisinin meslek hastalıkları açısından incelenmesi
An investigation on the effect of burnout on job satisfaction in healthcare employees in terms of occupational diseases
- Tez No: 687500
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarında tükenmişliğin iş doyumuna etkisinin meslek hastalıkları açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni iş doyumu, bağımsız değişkeni ise tükenmişliktir. Araştırma kapsamında sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve iş doyumlarının cinsiyet, yaş, medeni durum ve kıdem değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma örneklemini, İstanbul'da bulunan bir sağlık kuruluşuna dahil olan sağlık poliklinikleri, rehabilitasyon merkezleri, hastaneler ve üniversite hastanelerinde görev yapan 370 sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden biri olan, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama amaçlı olarak sağlık çalışanlarının meslek hastalığına maruz kalıp kalmama ve demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla ise“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnesota Doyum Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”nden oluşan anket kullanılmıştır. Tükenmişliğin iş doyumunu ne derece yordadığını anlamdırabilmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda tükenmişliğin iş doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve iş doyumlarının, cinsiyet, yaş, medeni durum ve kıdem değişkenleri bakımından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t-test ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanımı sağlanmıştır. Araştırmanın sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve iş doyumlarında; yaş, cinsiyet, medeni durum ve kıdem değişkenleri açısıdan anlamlı bir değişiklik bulunmuştur. Tükenmişlik açısından bakıldığında erkeklerin, 31 yaşından büyük çalışanların, evlilerin ve 11 yıldan daha fazla tecrübeye sahip olanların daha az tükenmişlik yaşadıkları görülmüştür. Benzer şekilde aynı özelliklere sahip olan bireylerin iş doyum puanlarının da diğerlerine oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Meslek hastalığına maruz kalanlarla kalmayanlar arasında tükenmişlik açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the effect of burnout on job satisfaction in healthcare workers in terms of occupational diseases. The dependent variable of the research is job satisfaction and the independent variable is burnout. Also, this study was examined that, it was also examined whether the burnout and job satisfaction of healthcare workers differ significantly in terms of gender, age, marital status and seniority variables. The research group consists of 370 healthcare professionals working in health polyclinics, rehabilitation centers, hospitals and university hospitals, which are included in a health institution in Istanbul.“Personal Information Form”,“Minnesota Satisfaction Scale ”and“and”Maslach Burnout Scale " were used as data collection tools. Data were analyzed by multiple regression analysis. As a result of the analysis, it was seen that burnout significantly predicted job satisfaction. Independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the burnout and job satisfaction of healthcare workers differed significantly in terms of gender, age, marital status and seniority variables. The study found a significant difference in burnout and job satisfaction of healthcare workers in terms of gender, age, marital status and seniority variables. In terms of burnout, it was observed that men, employees over the age of 31, married people and those with more than 11 years of experience experienced less burnout. Similarly, it has been found that individuals with the same characteristics have higher job satisfaction scores than others. There was no significant difference in terms of burnout between those who were exposed to occupational diseases and those who did not.