Yüksek ve alçak gerilim dağıtım şebekeleri bakım çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
Occupational health and safety precautions in maintenance of Hİgh and LOW voltage distribution networks
- Tez No: 687507
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OSMANŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enerji ihtiyacı sanayileşmeyle beraber artış gösterirken, bunun sonucunda elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesislerinin kapasite ihtiyaçları da artış göstermektedir. Yüksek ve alçak gerilim elektrikli cihazların bileşenlerini oluşturan iletim, dağıtım hatları, direkleri ve trafo merkezlerinde; aşırı akım, aşırı gerilim, yüksekten düşme, elektrik çarpması, patlama, yangın gibi tehlikeler bulunmaktadır. Tesisin güvenlik noktasında topraklama işlemleri yapılarak akabinde koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. İzolasyon anahtarları, devre kesiciler, parafudrlar, yalıtkanlar, sigortalar, koruyucu iletkenler ve ark kornaları gibi cihazlar, tesisleri aşırı gerilim ve aşırı akım risklerinden korumaktadır. Ayrıca topraklama, tüm ekipman bileşenlerinin önemli bir unsurudur. Tesiste alınan bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra çalışanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Çalışanlar işe başlamadan önce voltajın kesilmesini sağlamalı, işin niteliğine göre yüksekten düşmeye veya elektrik çarpmasına karşı koruyucu cihazlar kullanmalı, uyarı ve ikaz levhalarına dikkat etmelidir. Tesisler ve çalışanlar bazında gerekli önleyici tedbirler alındığında, yüksek ve alçak gerilim güç iletiminde iş kazaları ve ölümlü iş kazalarının sayısı azalacaktır. Bu çalışmada Yüksek ve Alçak Gerilim Dağıtım Şebekeleri Bakım Çalışmalarında İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri ile ilgili Literatür taraması ve daha sonrasında çalışanlarla birlikte anket çalışması yapılmıştır. Böylelikle yüksek ve alçak gerilim şebekelerinin bakım çalışmaları esnasında işçilerin sağlık ve güvenliklerinin korunması ile ilgili belirli önlem ve tedbirler alınması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
While the need for energy increases with industrialization, the capacity needs of electricity generation, transmission and distribution facilities also increase as a result. Transmission lines, poles and substations that form the components of high and low voltage electrical devices; There are dangers such as over-current, over-voltage, falling from height, electric shock, explosion, fire. At the security point of the facility, grounding operations should be performed and then protective equipment should be used. Devices such as isolating switches, circuit breakers, arresters, insulators, fuses, protective conductors and arc horns protect installations from the risks of overvoltage and overcurrent. In addition, grounding is an essential element of all equipment components. In addition to these security measures taken at the facility, there are some issues that employees should pay attention to. Employees should ensure that the voltage is cut before starting the work, use protective devices against falling from a height or electric shock depending on the nature of the work, and pay attention to the warning and warning signs. When necessary preventive measures are taken on the basis of facilities and employees, the number of work accidents and fatal work accidents in high and low voltage power transmission will decrease. In this study, a literature review was conducted on Occupational Health and Safety Measures in Maintenance Works of High Voltage and Low Voltage Distribution Networks, and then a survey was conducted with the employees. Thus, it will be ensured that certain precautions and measures are taken to protect the health and safety of workers during maintenance works of high and low voltage n