Sünnî-Şiî çatışmasının 2000 yılından sonra Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen sahasına yansıması
Reflection of the Sunni-Shii conflict on Lebanon, Syria, Iraq and Yemen after 2000
  1. Tez No: 687510
  2. Yazar: DİLHAN DENİZ KİLİSLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma“2000 yılından sonra Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de yaşanan gerilimlerin, çatışmaların ve iç savaşların çıkış sebebinin mezhep mücadelesi mi yoksa mezheplerin araç olarak kullanıldığı bir güç mücadelesi mi olduğunu”araştırmaktadır. Bu çalışma hazırlanırken tarihi süreçler incelenmiş, özellikle 1979 İran Devrimi'nden sonra bölgede yaşanan değişimler, oluşan ittifaklar ve bu ittifakların hangi temelde oluştuğu ve bu süreçlerin bugün bölgeye yansımalarının sebep ve sonuçları mezhepsel temelde sorgulanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda dört ülkede 2000 yılından sonra İran- Suudi Arabistan temelli çekişmenin çıkış noktasının mezhepsel olmadığı ama iç karışıklıklar başladıktan sonra mezheplerin araç olarak kullanıldığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate whether the reason for the emergence of the tensions, conflicts and civil wars in Lebanon, Syria, Iraq and Yemen after 2000 is the sectarian struggle or a power struggle where sects are used as a tool. While preparing this study, historical processes were examined, especially the changes in the region after the 1979 Iranian Revolution, the alliances formed and the basis of these alliances and the reasons and consequences of these processes reflected in the region today were questioned on a sectarian basis. As a result of the researches, it is concluded that the starting point of the Iran-Saudi Arabia-based conflict after 2000 in four countries is not sectarian, but that sects were used as a tool after internal conflicts started.