The intra-Islamic conflicts and the shifting dynamics of the Middle East regional security complex from the Iraq war to the rise of Isis
İslam içi çatışmalar ve Ortadoğu bölgesel güvenlik kompleksinin değişen dinamikleri: Irak savaşından Işid'in yükselişine kadar
- Tez No: 587587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, bölgede devam eden yapısal dönüşüm bağlamında, İslam içi çatışmaların Orta Doğu bölgesel alt sistemindeki güvenlik etkileşimleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, mezhepsel kimliklerin devlet içi ve devletler arası güvenlik dinamikleri üzerindeki rolüne ilişkin iki ana diskuru değerlendirecektir: 1) Orta Doğu'da öteden beri süregelen bir çatışma faktörü olarak Sünni-Şii karşıtlığı 2) Mezhepsel kimliklerin devam eden çatışmalar ve çoğunlukla jeopolitik çıkarlar için araçsallaştırılması. Çalışmanın kronolojik yaklaşımı göz önüne alındığında; ilk olarak, Arap ve Türk-İslam devletlerindeki mezhepsel çatışmaların Safevilerde Şii faktörün belirgin bir şekilde ön plana çıkmasından sonra devletler arası bir düzlemde çatışma unsuru olarak devam etmesi incelenecektir. İkinci olarak, Sünni-Şii çatışması niteliği kazanmış olan 2003 sonrası Irak'taki çatışmalar, 2011'de başlayan Suriye iç savaşı, 2014'te IŞİD'in“İslam halifeliğini”ilan edişi ve devletler arası bir boyut kazanmış olan Yemen krizini analiz edecektir. Bu tezin araştırma sorusu, konunun teolojik, sosyolojik, tarihi ve jeopolitik yönlerini bütünleşik bir incelemeye tabi tutarak, Sünni-Şii çatışmasının karmaşık yapısını tek bir çerçeve içerisinde tasvir etmeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the impact of intra-Islamic conflicts on the security interactions in the Middle East regional subsystem in the context of the ongoing structural transformation of the region. This study will evaluate two main narratives concerning the role of the sectarian identities on the intra and inter-state security dynamics: 1) Deep Sunni-Shīʿī antagonism as a primordial conflictual factor in the Middle East 2) Sectarian strife has a secondary impact on the ongoing conflicts and is mainly a cover for geopolitical interests. Considering the chronological approach of the study, the author firstly examines the history of the transformation of the intra-Islamic relations from the intra-state conflict within the framework of the Arab and Turkic Muslim states to the inter-state conflicts following emergence of the Safavid state in Iran. Secondly, the research analyses the transformation of Iraq to the only Shīʿī Arab state, the rise of Sunni and Shīʿī Jihadist organizations in the context of the Syrian civil war and the Yemeni crisis in which has obtained an inter-state dimension. From this analysis, the research tries to portray the complex nature of the conflict through the integration of theological, sociological, historical and geopolitical aspects into one united vision.