Examination of the effects of systemic administration of 'pantoprazole' on bone healing and implant osseointegration in rat femur
Pantoprazol'ün sistemik uygulamasının kemik iyileşmesi ve implant osseointegrasyonu üzerindekı etkilerinin sıçan femurlarında incelenmesi
- Tez No: 687514
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı, pantoprazol kullanımının kemik iyileşmesi ve implant osseointegrasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda 24 adet Spraque- Dawley sıçan randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her sıçanın sağ femurunda 2 adet kritik boyutta (3x4 mm) defekt oluşturuldu. Kritik boyuttaki defektlerden biri boş bırakılırken diğerine kişiye özel titanyum implant yerleştirildi. (Implance Dental İmplant Sistemi, AGS Medikal Sağlık Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.). Ratların sol femurlarına herhangi bir işlem yapılmadı. Defekt oluşturulduğu günden itibaren kontrol grubundaki ratlara 14 gün boyunca sistemik olarak salin, deney grubuna ise 14 gün boyunca sistemik olarak pantoprazol (Pantozol 40 Mg Iv Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon (10 Flakon), Incpahrma İlaç San. Ve Tic. Ltd. Şti.) verildi. Hayvanlar 14. günün sonunda sakrifiye edilerek, sağ femurda BIC (kemik-implant teması %), alan ve uzunluk açısından yeni kemik oluşumu histoloji-histomorfometri ile değerlendirildi. Kontrol ve deney grubundaki ortalama BIC % değerleri sırasıyla 37,6 ±17,4 ve 33,61 ±8,34 idi. İki grup arasında BIC oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Boş defektlerde kontrol ve deney grubundaki ortalama alan (mm2) sırasıyla 0,289, ±0,188 ve 0,35 ±0,126 idi. Gruplar a alan açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Boş defektlerde ortalama uzunluk (mm) kontrol grubu ve deney grubunda sırasıyla 6,959 ± 5,04 ve 13.315 ± 5,169 idi.
Özet (Çeviri)
This experimental study aims to investigate the effect of pantoprazole on bone healing and its effect on osseointegration of implants. In the present study, 24 Spraque-Dawley rats were divided into two groups as control and experimental. 2 critical size defects (3x4 mm) were created in the right femurs of each rats. One of the critical size defects was left empty while the other was for placing a custom-made titanium implant (Implance Dental Implant System, AGS Medikal Sağlık Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.). No intervention was performed on the left femurs of the rats. In the control group, saline was systemically administered and in the experimental group, pantoprazole (Pantozol 40 Mg Iv Vial Containing Lyophilized Powder for Injection (10 Vials), Incpahrma İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.), which is a subgroup of proton pump inhibitors (PPIs), was administered systemically during 14 days from the day the defect was created. Animals were sacrificed at the end of the 14th day and in the right femur bone-implant contact (BIC) (%), new bone formation according to area and length were evaluated by histology-histomorphometry in the right femur. The mean BIC values in control and experimental group were 37,6 ±17,4 and 33,61 ±8,34 respectively. No statistically significant difference was determined between the two groups according to the BIC ratios. In empty defects, the mean area (mm2) in the control and experimental groups were 0,289, ±0,188 and 0,35 ±0,126 respectively. When groups were compared, no statistically significant difference was determined in terms of area (p>0,05). In empty defects, the mean length (mm) in the control and experimental groups were 6.959 ±5.04, and 13.315 ±5.169 respectively.