Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görevli sağlık çalışanlarının taktik tıp uygulamalarına yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of approaches to tactical medicine practices of health care professionals in PRE-hospital emergency health services
- Tez No: 687515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hastane öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık çalışanlarının taktik tıp uygulamalarına yaklaşımlarının değerlendirilmesiyle; konvansiyonel tıptan farklı yaklaşımlar içeren ve yeni gelişmekte olan taktik tıp uygulamalarının gerekliliklerinin ve bu alanda çalışan personellerin farkındalık düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmamız gönüllü katılımcılar ile prospektif çevrimiçi anket çalışması olarak planlandı. Ankette 5 adet demografik soru ile 10 adet özgün olarak 3'lü Likert Ölçeği'ne hazırlanmış sorular kullanıldı. Elde edilen anket verileri karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Katılımcıların %38,4'ünün daha önce taktik tıp kavramını duyduğu ve %40,4'ünün operasyon görev aldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Evaluating the approaches of the healthcare professionals working in the Prehospital Emergency Health Services to tactical medicine practices; It is aimed to reveal the necessity of newly developing tactical medicine applications that include different approaches from conventional medicine and the awareness levels of the personnel working in this field. Our study was planned as a prospective online survey study with volunteer participants. In the survey, 5 demographic questions and 10 originally questions prepared for the 3-point Likert Scale were used. Obtained survey data were analyzed comparatively. It was determined that 38.4% of the participants had heard of the concept of tactical medicine before and 40.4% had taken part in the operation.