Yapay zekâ teknolojilerinin işe alım süreçlerinde kullanımına yönelik bir ölçek geliştirme çalışması: Türkiye'de nicel ve nitel bir araştırma
A scale development study on the use of artificial intelligence technologies in recruitment process: A quantitative and qualitative research in Turkey
  1. Tez No: 687532
  2. Yazar: DİLARA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye'de pek çok işletmede son yıllarda insan kaynakları yönetimi uygulamalarında yapay zeka teknolojisinin kullanımına artan ilgi ile birlikte işe uygun personel seçimi sürecinde bu teknolojinin etkili bir şekilde kullanılmaya başlanıldığı görülmektedir. Bu noktada, Türkiye'deki işletmelerin yapay zekâ teknolojisinin işe alım süreçlerinde kullanımının, kullanım nedenlerinin ve gelecekteki beklentilerinin tespiti bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Araştırmanın amacı yapay zekâ teknolojilerinin işletmelerin işe alım süreçlerinde kullanımlarının tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de İK yöneticilerinin yapay zekâ teknolojilerinin işe alım süreçlerinde kullanımı hakkında ne denli bilgi sahibi oldukları, bu sistemi nasıl ya da ne kadar etkili kullanabildikleri hakkında nitel ve nicel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonunda işletmelerin hız, verimlilik gibi konularda örgütsel çıktılarını optimize etmek istemesi, mevcut rekabet ortamında rekabet avantajını elinde bulundurmak için rekabetçiliği artırmak istemesi ve kullandıkları diğer uygulamalarını desteklemek için bu teknolojiyi destekleyici bir unsur olarak kullanması yapay zekâ teknolojilerinin işletmelerin işe alım sürecinde kullanımının üç temel nedene dayandığını sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Türkiye'deki yöneticilerin yapay zeka teknolojisi alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiği ve bu teknolojinin kullanımında yeterli bilgi düzeyine sahip olmaları konusunda zayıf oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that this technology has started to be used effectively in the process of selecting suitable personnel for the job, with the increasing interest in the use of artificial intelligence in human resources management practices in many enterprises in Turkey in recent years. At this point, it is seen as a need to determine the use of artificial intelligence technology in the recruitment processes, the reasons for its use and future expectations of businesses in Turkey. The aim of the research is to determine the use of artificial intelligence technologies in the recruitment processes of enterprises. For this purpose, a qualitative and quantitative research was conducted on how much knowledge HR managers in Turkey have about the use of artificial intelligence technology in recruitment processes and how or how effectively they can use this system. At the end of the research, it is stated that the use of artificial intelligence technologies in the recruitment process of enterprises is based on three main reasons, as businesses want to optimize their organizational output in matters such as speed and efficiency, want to increase competitiveness in order to retain their competitive advantage in the current competitive environment, and use this technology as a supporting element to support other applications they use conclusion has been reached. In addition, it has been concluded that the managers in Turkey closely follow the developments in the field of artificial intelligence technology and they are weak in terms of having sufficient knowledge in the use of this technology.