A comparison of Islamic vs conventional indices: A Wavelet based approach
İslami ve konvansiyonel endekslerin Dalgacık yöntemi ile karşılaştırılması
- Tez No: 687533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GAYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde İslami Finans ve İslami Yatırım Enstrümanları her geçen gün popülerliğini artırmakta ve hacimsel olarak ciddi büyüme göstermektedir. Bu nedenle 1970'lerden başlayarak bu alanda yapılan akademik çalışmalar hız kazanmış ve özellikle konvansiyonel enstrümanlar ile İslami finansal enstrümanları karşılaştıran çalışmalarda ciddi bir artış görülmeye başlamıştır. Bu artışın en önemli sebeplerinden bir tanesi yatırımcıları bu enstrümanlarda kullanılan Şer-i kuralların getiri davranışı ve motiflerine bir etki yapıp yapmadığını test etmek, eğer bir etki yapıyor ise bunun negatif yönlü (yatırımcıya zarar oluşturabilecek) veya pozitif yönlü (yatırımcıyı zarardan koruyacak ve/veya ilave getiri sağlayacak) şekilde olup olmadığı görmek istemeleridir. İslami endeksler üzerine yapılan karşılaştırmalı çalışmalar da bu araştırmaların bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakın zamanda bu modellerin daha iyi tahminlemesinde kullanılmak üzere dalgacık analiz modelleri de finansal zaman serilerini açıklamaya yönelik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma ülke endeksleri ve onların İslami kurallara göre yeniden düzenlenmiş hallerini bir dalgacık modeli ile açıklama çalışması olacaktır. Bu şekilde her iki endeks tipi arasında zaman boyutu da kullanılarak fiyat tahminlemesi yapılıp yapılmayacağı araştırılmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına baktığımızda aynı ülke hisse senetlerini baz alan Konvansiyonel ve İslami endeksler arasında çok yüksek tutarlılık (coherence) olduğu bu nedenle nerdeyse hiç veya çok az portföy çeşitlendirmesi/koruması sağladığı görülmüştür. Endekslere ait korelasyon ölçümleri ve Güç Dağılım Grafikleri de bu hipotezi destekler niteliktedir. Bununla birlikte finansal sektör hisselerinin ilgili ülke borsalarında baskın rol oynadığı Türkiye, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde, mali kriter olarak kaldıraç faktörünün elenmesi ile İslami Hisse senetlerinin koruma yaratabilmekte olduğu da görülmektedir. Bununla birlikte çalışmanın bölgesel düzeyde ve örneğin sukuk gibi sabit getirili İslami enstrümanları da veri setine ekleyerek yapılması literatüre katkı sağlaması amacıyla önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays Islamic Finance and Islamic Investment Instruments are becoming more and more popular and show a significant increase in volumes. Due to this trend, stating from 1970s significant momentum has been spotted in the academic studies, especially in the ones that compare Islamic Investments to their conventional counterparts. An important motivation behind this increase is the search and test for differences offered to investors by these Islamic alternatives which included Sharia based rules and measures. To be more precise these studies mostly tested for any impact of these Shariah measures on the volatility and returns patterns of the investors either on the negative side (creating excess loss) or on the positive side (increasing profits or creating a safer investment alternative) Studies based on the Islamic Indices are inseparable pieces of these studies. Recent years have opened a new perspective in this research area where some of the academic literature focused on a newer model which is the Wavelet Approach. While wavelets are not new to the academic world as they are utilized in several other areas (Math, Physics etc.…) they are mostly new to the finance literature. This study tries to compare Islamic Indices and tries to figure out possible linkage between same country indices in terms of a Wavelet Approach which helps us to figure out the return patterns and dynamics to forecast volatility and thus estimate price movements. Our empirical results suggested almost non or very little opportunity for portfolio diversification or a presence for protection between conventional and Islamic indices as the coherence results were high. The power spectrum and correlation patterns showed very high scale wise correlation in lower trading frequencies whereas at longer terms decreasing but again high correlation was present. However, the results indicated that in countries where the financial sector equities play a dominant role such as Turkey, Italy, and Spain there may be an opportunity to diversify the portfolios with Islamic index stocks as the leverage factor in the financial stocks is eliminated by the screening element in Islamic Index Construction. Further research, extending the data to region level and diversifying the underlying assets with other Islamic instruments such as fixed income Sukuks would be useful in the field.